צמחונות וטבעונות הינם טבעו של האדם. רבים עוברים לתזונה צמחונית מסיבות אידאולוגיות שמטרתם לא להרוג בעלי חיים. ישנם כאלה שמשנים תזונתם לכיוון הטבעוני מאותה סיבה, אלא שהם אינם צורכים כלל כל מזון מהחי, ובכך מסירים ממצפונם את המועקה של הריגת בעלי חיים וגם של ניצולם. לתפיסתם המוצדקת, אכילת חלב ומוצריו, ביצים ודבש למשל כרוכה בניצול בעלי חיים וגרימת סבל לחיות האומללות האלה. אלה וגם אלה ימנעו מנעילת נעליים העשויים מעור ומשימוש במוצרים המכילים מרכיבים מהחי או שנוסו על בעלי חיים, כמו מוצרי קוסמטיקה למשל.

אישית, אני אוהב את האידאולוגיה הזאת ומיישם אותה. אני מאד שמח שבשנים האחרונות חלה התעוררות רבה בנושא בארץ ובעולם, כנראה הודות למידע רב המופץ בתקשורת ובעיקר באינטרנט.

קיים הבט בריאותי בגישה הזאת. צמחונות וטבעונות הינם דרך לשיפור הבריאות, הן כרפואה מונעת והן כדרך ריפוי יעילה. מדובר בבריאות הגוף וגם בבריאות הנפש. ולצערי, בצד הבריאותי של הדרך רוב הצמחונים נכשלים.

לפני כשלושים שנה, בעת שלמדתי את תורת הבריאות הטבעית והריפוי הטבעוני, התעמקתי בספרי הבריאות הטבעית של ד"ר הרברט שלטון (ממייסדי שיטת ההיגיינה הטבעית), שחיבר את הטבעונות למדע, ופיתח גישה מדעית לבריאות טבעית, אותה הוכיח הלכה ולמעשה בעשרות אלפי מקרים שהוא ועוזריו טיפלו.

באחד מעשרות הספרים שכתב, הוא ציין והדגיש שכ- 70% מהצמחונים אינם מקיימים דרך בריאה, בעיקר בתחום התזונה. זה מאד נכון וטוב שהם נמנעים מאכילת מזונות מהחי, הפוגעים קשות בגוף ובנפש האדם, אך מה שהם כן עושים אינו נכון, ולכן אינם בהכרח בריאים יותר משאר האוכלוסיה.

המידע הזה הפתיע אותי, אבל ככל שחלף הזמן ופגשתי צמחונים וטבעונים בהרצאות שנתתי, במפגשים חברתיים איתם וקראתי את דבריהם בפורומים שונים באינטרנט, נוכחתי לגלות שהמצב אצלנו אינו יותר טוב, ושדברי ד"ר שלטון רלוונטיים גם כיום כאן אצלנו.

מי שדרכו בתחום הינה אידאולוגית בלבד, איתו אינני יכול לדון בצד הבריאותי של הדרך, אבל כואב לי לראות רבים שמקיימים את הדרך גם מסיבות בריאותיות, אבל הם טועים בדרך ולא יקצרו את הפירות הבריאותיים שהיא יכולה להניב. מאמר זה עוסק רק בצד התזונתי של הטבעונות, ולא בהיבטים אחרים של תחזוקת הגוף והנפש.

כשמדובר בבריאות וריפוי, הכלל הראשון בתזונה נכונה הוא צריכת מזון אורגני. למזון אורגני תכונות שונות מזה המגודל באמצעים כימיים בכל הקשור להזנת הגוף, לשמירה על מאזן חומצה בסיס שלו, לניקיון הפנימי שלו ועל תפקוד התאים השונים. בעוד המזון שגדל באמצעים כימיים הוא דל מבחינה תזונתית, משפיע חומצית על תאי הגוף, מרעיל את הגוף בחומרים מסוכנים וגורם להיווצרות מחלות קשות, המזון האורגני משפיע חיובית בנקודות אלה. הוא עשיר יותר מבחינה תזונתית, מגיב בסיסית בתאי הגוף ומסייע לגוף לייצר תהליכים של ניקוי פנימי, שהם התנאי הראשוני לשמירה על הבריאות ולריפוי שורשי אמיתי.

רוב הצמחונים והטבעונים אינם מקפידים בצריכת מזון אורגני, או בגלל חוסר מודעות לחשיבות הנושא, או מטעמי חיסכון וקמצנות. כידוע, מזון אורגני יקר יותר מזה הנמכר בשווקים הרגילים. אחת הבעיות בנקודה זאת היא שצמחונים וטבעונים צורכים כמויות גדולות של פירות וירקות, ובכך הם נחשפים יותר לרעלים הכימיים בהשוואה ליתר האוכלוסיה. בעוד לרובם ישנה מודעות לנזקי הריסוסים המשמשים להדברה, אין להם מושג באשר לנזקים הקשים יותר שנגרמים לאדם בשל השימוש בדשנים כימיים ובהורמונים. הרעלה כימית כזאת היא מהגרועות ביותר, לגוף אין יכולת להתמודד איתה, נזקיה קשים, ולעיתים בלתי הפיכים, והיא קשורה להתפתחותן של המחלות הקשות ביותר הן בתחום הגוף והן בתחום העצבים ונפש. אחת הרעות החולות ממנה סובלת האנושות כתוצאה מחשיפה לכימיקלים היא מגיפת הסרטן לסוגיו.

הטעות השניה הינה אי הקפדה על צירופי מזון. ד"ר הרברט שלטון הפיץ בעולם את התורה החשובה הזאת שמלמדת מה מותר ומה אסור לאכול ביחד עקב מגבלות מערכת העיכול האנושית. תת תזונה, ליקויים ומחלות במערכת העיכול ובגוף כולו הינם תוצאה של התעלמות מהנושא.

הטעות השלישית היא ביצוע דרך על סמך קריאה בספרים או על סמך מידע המופץ באינטרנט. זאת ממש צרה צרורה, בעיקר אצל צעירים, שאנשים נחשפים למידע שחלקו שגוי וחלקו הינו חומר הסברה ראוי, והם מתייחסים אליו כאל יעוץ רפואי. כאן המקום להזכיר למתלהבים האלה שספר או מאמר אינם מטפל היודע להתאים לכל אחד מה נכון לו ע"פ נתונים שונים, כמו גיל, מצב בריאותי, מצב נפשי, אורח חיים ועוד. יעוץ בריאותי/רפואי נכון הוא זה שניתן ע"י מטפל המומחה בתחום, וזאת רק לאחר שנפגש עם המטופל, למד אותו הייטב בהבטים השונים, וביחד איתו היתווה דרך, תוך שמלווה אותו לאורך זמן כדי להתאים ולשנות לפי הצורך. זה מאד חשוב כשמדובר בטיפול בחולים, בתינוקות ובילדים קטנים, אבל גם בבוגרים בריאים, כדי שלא יעשו טעויות וכדי שהמטופל יגיע לדרך המתאימה לו ויוכל לעמוד בדרישותיה.

ישנן גישות טבעיות המציבות נוסחאות מדוייקות לתזונה נכונה. הן מגדירות כמה אחוזים של יסודות מזון חייבים להימצא בתפריט. אחת מהן, מאד פופולארית בימים אלה, היא 80 10 10. מינון נמוך, לפי האחוזים המצויינים במספרים האלה, של מזונות שומניים וחלבוניים, ואחוז גבוה של פירות וירקות. ספר שנכתב בנושא השפיע על רבים לעבור לתזונה כזאת. ספר זה מצויין, אבל ספר אינו רופא ואינו מטפל, ומחבר הספר אינו מכיר איש מקוראיו, ולכן אינו יכול לייעץ להם. לרבים ממיישמי השיטה ע"פ הספר (וישנם רבים כאלה), יגרמו נזקים בריאותיים. חלקם בוודאי שינטוש את הדרך החריפה הזאת לאחר שישבר נפשית עקב מעבר לא נכון אליה. שינוי מהיר לדרך תזונתית שונה מזאת שהייתה בעבר הוא קשה, ועלול לגרום לפצעים נפשיים עקב השינוי הקיצוני בטעמים ובהרגלים. לחלק מאלה שישארו בדרך יגרם סבל, לפחות בתחום הנפשי.

הנוסחה הנ"ל עשויה להיות מתאימה לאנשים מסויימים, ולאחרים היא תגרום נזק. הסיבה לכך היא שכל גוף שונה מהאחר, וישנם רבים שגופם דווקא זקוק ליותר שומן וחלבון מסיבות שונות. בוודאי שצרכים תזונתיים משתנים כפונקציה של גיל. לדעתי, הנוסחה הזאת עלולה לגרום למחסורים בגילאים צעירים יותר (ילדים, נערים בעיקר), והיא עשויה להתאים לבוגרים יותר, כאמור, לא לכולם.

פורומים באינטרנט נהיו מקור ליעוץ רפואי הדדי בין החברים בהם. אני קורא בפורומים האלה וכל פעם מזדעזע מחדש. גולשים נלהבים לדרך, ברובם צעירים, מספרים על בעיותייהם הרפואיות, חלקם קשות וכרוניות, ומקבלים יעוץ מהחברים האחרים. היועצים אינם מטפלים בעלי השכלה רפואית כלשהי ואינם מכירים את השואלים. הם נותנים עיצות מסוכנות בחוסר אחריות על סמך מידע שקראו בספר או באינטרנט, או מידע שקבלו ממישהו שאינו מוסמך, או על סמך ניסיונם האישי. ניסיון אישי זה בסדר, אבל מה שמתאים לאחד לא בהכרח מתאים לאחר.

אני רואה בחומרה את הסכנה שבתופעה הזאת. אני רואה בחומרה את הגישה החובבנית לנושא בריאותי חשוב, ולא פחות חמורה התופעה של גישה דתית ולא מדעית עיניינית לנושא. כאמור, האזנה להרצאות וקריאת ספרים זה מצויין, אבל לא המרצה ולא כותב הספר הם גורו אחריו הולכים בעיניים עצומות, ובוודאי שהם אינם מטפלים של הקהל שלהם.

צמחונות וטבעונות, אם מתבצעים נכון, מהווים דרך בריאותית מוכחת. אם מתבצעים לא נכון, הם לא יביאו לשיפור הבריאות. סילוק מזונות מהחי מהתפריט הוא מבורך. אין במזונות אלה כדי לתרום לבריאותנו. להפך, הם גורמים למחלות ולתת תזונה, אך גם ביצוע לא נכון של תזונה צמחונית גורם לפגיעה בבריאות.

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

dvd313 (62)
good123 (44)
sharonela (52)
holy~ (39)
מירי ר (50)
3אהרוני (34)
מעין טל (31)
eyar (67)
באבאעלי (68)
fanaanir (41)
דוב יהונתן (43)
אלמוג378 (73)
Robb (45)
שולמית 1960 (62)
v100 (52)
buttercup54 (68)
pessi (67)