כתיבת המאמר הזה קשורה לטרנד החדש יחסית שהגיע למדינתנו המוזרה, והגיע גם לכתבה בערוץ 10.

צפיתי בכתבה בתקווה לגלות מסר ודרך בריאותית שיקדמו במשהו את הבריאות הטבעית, אך מצאתי עוד קשקוש אווילי בו יש משהו בריאותי שעליו "הלבישו" זבל מסחרי הפוגע בבריאות, ובינו ובין טבעונות נכונה, בריאה ומבריאה, אין קשר.

בכתבה הראו הכנת שייקים ממזונות שונים, חלקם לא נועדו כלל למאכל אדם (פרחי שומר, אצות, זרעי צ'יה ועשבי בר מזיקים שונים), קקאו (צמח הרסני לבריאות הקשור לאובדנם של מינרלים חשובים מגופנו, למחלות פרקים, כליות ועוד),  ומה לא.   הדוגלים במזונות העל השונים מספרים לנו על סגולות הריפוי שלהם, על עושרם בוויטמינים, בחלבונים ובמינרלים חיוניים, על חומרים ייחודיים שמרגיעים את מערכת העצבים, משפרים את תפקוד המוח ואת הזכרון, מעוררים את החשק המיני, מונעים דימנציה, ממריצים, נוגדי חיידקים וווירוסים, נוגדי אלרגיה, נוגדי תאים סרטניים, מנקים את הכבד ואת הגוף, אפילו שתיית מים טהורים בכמות מרובה נחשבת כחלק ממזונות על המרפאים, פירות יער מיובשים שונים (ויקרים) המובאים מהמזרח הרחוק נחשבים לאוקוס פוקוס תזונתי, שורשים כמו ג'ינסנג למשל יעשו (כביכול כמובן) פלאים בגופנו, אלא ששכחו לציין שזהו צמח רעל המהווה סם מסוכן הקשור להיווצרות מחלות שונות, וכל מיני צמחים שכביכול מאזנים ומשפרים תפקודי בלוטות, מאזנים סוכר, מעצימים את מערכת החיסון ועוד ועוד פתרונות קסם לכל דבר ועיניין, העיקר שתיקנו בחנויות הטבע את האבקות, התמציות ושאר החומרים המומלצים במייטב כספכם, ובכך תפרנסו שרלטנים רודפי בצע.

אז נעשה קצת סדר בבלגן המרגיז הזה.

אדגיש שלכל הצמחים בטבע יש ערך תזונתי. לרבים מהצמחים ערך תזונתי מאד גבוה. עושר תזונתי של צמח אינו הוכחה להתאמתו למאכל אדם מסיבות שונות. צמחי בר/מרפא למשל, הם ברובם צמחי רעל המכילים חומרים שאולי טובים לבעלי חיים שונים, אבל גורמים נזק לאדם. פולי הקקאו, המומלצים כל כך בקרב הדוגלים בסופר פוד, וכן פולי הקפה והתה הירוק/שחור הינם צמחי סם מעורר, גורמים להיווצרות חומצת שתן בדם בריכוז גבוה, וזאת קשורה להיווצרות אבנים, לפגיעה בכליות, למחלות פרקים, לעליה בלחץ הדם ועוד. רעלים שונים אחרים הנמצאים בצמחים הלא מתאימים גורמים לסרטן, לניוון תאים, לדיכוי תאבון, להפרעות ושיבוש תפקודי מוח, כבד, לב, לפגיעות ולשיבושים במערכת העיכול ועוד. לא אפרט יותר כי רשימת הנזקים ארוכה.

מזונות שונים נחשבו מזון על בתקופות שונות. שמן דגים, יוגורט, פולן (אבקת פרחים), שמרי בירה, חומץ תפוחים ומוצרי פסולת אחרים, פירנסו הייטב סוחרים ממולחים שהצליחו לשכנע את הציבור ביתרונות ה"מזונות" האלה מבלי שהמציאות הוכיחה זאת. זה מאד מצחיק כשה"מומחים" במזונות העל מספרים לנו על הסיבים החשובים המצויים במזונות אלה. ומדוע מצחיק? כי כל הפירות והירקות ושאר המזונות הצמחוניים הבריאים מכילים באופן טבעי את הסיבים הדרושים לנו. זה באמת מאד קל לצרוך את הסיבים הבריאים והנכונים לנו. אבל בשביל הגימיק ולמען קידום המכירות מדגישים גם את הנושא הזה.

אביא דוגמאות נוספות כיצד מייצרים אופנה/טרנד כדי להרוויח כסף ע"ח הציבור התמים והפרייר.

 לפני שנים אחדות כשנוצרו עודפים במקום מסויים במטעי הרימונים, מישהו דאג לפרסם בתקשורת בעולם המערבי את הסגולות המיוחדות (כביכול) של הפרי הזה, עודד לשתות מיץ רימון, וזה הצליח. באמצעי התקשורת השונים החלו לפרסם את השטות הזאת, הרימון נתפס בציבור כמזון על מיוחד, ונמכר הייטב בצורות שונות, כולל כמיץ תעשייתי. זה לא שהרימון הוא פרי גרוע, אבל בוודאי שאין בו את הסגולות שייחסו לו, ובוודאי שאינו טוב יותר מבננות, מתפוחי עץ וכד'.

לפני שנים רבות, כשבארה"ב הצטברו במחסני הקרור כמויות גדולות של תפוחי עץ, שילמו לד"ר ג'ארביס כדי שיכתוב ספר על סגולות המרפא של חומץ תפוחים. וזה הצליח. עד היום רבים צורכים את הרעל החומצי הזה שעושה שמות בגוף האנושי, באמונה שהם עושים משהו טוב לבריאותם.

כך היה גם עם צמח האלוורה, שהוא הרסני לשימוש פנימי, עם חימר ירוק ולבן המזיקים בשימוש פנימי, ובוודאי שישנן עוד דוגמאות רבות אחרות.

"מרפאים אלטרנטיביים" שונים מעודדים אנשים לצרוך את הסופר פוד, תוך שמבטיחים אשליות באשר לסגולות הריפוי שלו. הם נותנים למטופלים שלהם מה שהם רוצים – אוקוס פוקוס שאינו דורש לשנות הרגלי חיים ותזונה, ובכך מרוויחים מטופלים. האדם המודרני מאד עצלן כלפי בריאותו, אינו מעוניין לשנות את הרגליו המזיקים שהם גורמי מחלותיו, ושמח לתרופות ומזונות פלא שיבריאו אותו. אך גם המטפלים וגם המטופלים שוכחים שלא החומרים מרפאים, אלא הגוף הוא זה שמרפא את עצמו באמצעות כוחות ריפוי ותיקון פנימיים שלו, ולצורך כך יש לסלק את גורמי המחלות, להיזון במזון איכותי ומתאים, ולא צמחים הזויים ומזיקים, שהם למעשה תרופות לכל דבר ולא נועדו למאכל אדם.

כדי להישמר מהאופנות המסוכנות האלה, וממזונות על המכונים "סופר פוד", אנסה להסביר בקצרה את הנושא של הזנת הגוף האנושי ואת השימוש הנכון בתזונה כרפואה מונעת וכחלק חשוב מדרך הריפוי.

אין דבר כזה מזון על. כן ישנה תזונת על. אין מזון אחד שהוא מושלם לאדם, כזה שיכול לספק את כל הצרכים התזונתיים, כן ישנה תוכנית תזונתית שמותאמת נכון לאדם ע"פ נתוניו השונים. אין קיצורי דרך לתזונה נכונה. ישנה אך ורק התזונה הנכונה.

תזונה מושלמת (תזונת על) היא זאת שמתאימה לצרכים התזונתיים של הגוף האנושי, היא ברת עיכול למערכת העיכול האנושית, היא אינה מכילה חומרים המזיקים לגוף והיא מתאימה לטעם הטבעי של האדם. במקרה של האדם, פירות וירקות טריים, אגוזים, שקדים וזרעים הינם הבסיס התזונתי. חייב שיהיו מגידול אורגני, חשוב להקפיד על צירופי מזון נכונים ועל כללים בסיסיים של אכילה נכונה ושתיה של מים טהורים ( לא הרעילים היוצאים מהברזים שלנו) והנה לכם הנוסחה לתזונה מושלמת – תזונת על -  שאין טוב ממנה. את העקרונות האלה יש להתאים לכל אחד ע"פ מצב בריאותו, סדר יומו ועוד. "מזונות העל" אינם עומדים בקריטריונים של מזון הראוי לאדם.

 

אין במדפי חנויות ה"טבע" ובבתי המרקחת מוצר או מוצרים שיתחרו בתזונת העל הזאת. כן ישנם מוצרים מסחריים, ברובם מזיקים לבריאות ואינם מתאימים כלל לאדם, אך יש מאחוריהם גופים מסחריים ומטפלים בורים שמקדמים את המכירות שלהם. עדיף, במקום לבזבז כסף רב על המוצרים היקרים והמיותרים האלה, לקנות שפע של פירות וירקות אורגניים מתאימים, שהם מזונות העל האמיתיים, אותם הטבע יעד לאדם.

התזונה הנכונה, חשובה, אך יתרונותיה יבואו לידי ביטוי טוב יותר כאשר נקפיד על נשימה נכונה, נחשף מספיק לקרני השמש, נישן מספיק, נבצע פעילות גופנית סבירה, נהיה רגועים יותר ולא נתיש את גופנו ונפשנו יתר על המידה. עלינו לנהוג לפי חוקי הטבע, ולא להמציא טבע חדש שלא קיים. הסופר פוד האופנתי הוא ניסיון עלוב להערים על הטבע וחוקיו. אך הגוף אינו מכיר טבע אחר מהמקורי, והוא זקוק אך ורק למזון צמחוני טבעי אורגני ופשוט, ולא למזונות על מסחריים שהומצאו ע"י אנשים בעלי מוחות מעוותים או ע"י סוחרים ממולחים המביאים לנו חיקוי עלוב למזון, חיקוי הפוגע בבריאותנו.
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

dvd313 (62)
good123 (44)
sharonela (52)
holy~ (39)
מירי ר (50)
3אהרוני (34)
מעין טל (31)
eyar (67)
באבאעלי (68)
fanaanir (41)
דוב יהונתן (43)
אלמוג378 (73)
Robb (45)
שולמית 1960 (62)
v100 (52)
buttercup54 (68)
pessi (67)