העיסוי (מסאג') הינו טיפול רפואי לכל דבר. השפעתו על הגוף ועל הנפש מאד משמעותית ועוצמתית לעיתים. לכן על המטפל לנהוג בזהירות ובאחריות כלפי מטופליו. כדי שיוכל להתאים טיפול נכון למטופל, וכן כדי לא להזיק לו, עליו לבצע תשאול מדוקדק בעת קבלתו.

מאחר והכלל הראשון ברפואה נכונה הוא לא להזיק למטופל, על המטפל לבדוק אם בכלל מותר לבצע עיסוי למטופל. ישנם מקרים שאסור לבצע טיפול כזה, וישנם מקרים בהם נדרש אישור מהרופא של המטופל או הנחיות לטיפול ממנו.

אין לטפל באשה בזמן מחזור, או באדם הסובל מחום, שלשול, שיטפי דם פנימיים או חיצוניים, צמרמורת, שברים, מחלות דם, מחלות נפש מסויימות, קרישי דם, בתחילת הריון ועוד. נדרש אישור רופא במקרים של אנשים הסובלים ממחלות נפש, אצל אשה בהריון מתקדם, אצל אנשים הסובלים ממחלות מדבקות, אנשים אחרי ניתוחים או אנשים המקבלים טיפולים שונים, כמו דיאליזה למשל.

המטפל חייב להיות עירני לתגובות המטופל בזמן העיסוי ולאחריו. תגובות אלה הינם נתונים שחייבים להתחשב בהם. לעיתים יעידו התגובות על בעיה שנגרמה בגלל הטיפול, על התאמת טיפול לא נכונה, או להפך -  על תוצאות טובות של הטיפול. מעסה טוב ומנוסה אמור לחוש את מטופליו ולהגיב לדברים האלה.

כאמור, נדרש תישאול יסודי של המטופל בטרם מטפלים בו. עיסוי אינו טיפול סטנדרטי, אלא טיפול המותאם ספציפית למטופל בהתאם למימצאי התישאול ולמטרת הטיפול. אני מדגיש זאת כדי להזהיר את הקוראים מטיפולים לא נכונים. ולמה הכוונה?

פעמים רבות הוזמנתי לטפל בארועים כמו ימי כף של חברות ומועדוני ספורט, מסיבות רווקים וכד'. בארועים אלה הייתי אמור לטפל בשיטת סרט נע במעוניינים, כאשר לכל מטופל הוקצבו 15 דקות טיפול. מבחינה כספית, זה מאד משתלם, אך מבחינה מקצועית זה לא נכון לטפל כך. הסיבה העיקרית נובעת מחוסר יכולת לתשאל ולהכיר את המטופל. סיבה נוספת היא מגבלות הזמן. 15 דקות של עיסוי, מבלי שהמטופל נכנס לאווירה הנכונה, מבלי שיש לו זמן לנוח אחרי הטיפול, הינם חיפוף בלשון המעטה, ובהחלט אפשר שיגרם נזק למטופל. בוודאי שהוא לא יפיק כל תועלת מטיפול שגוי כזה. לכן תמיד סירבתי להצעות כאלה.

טעות נפוצה נוספת היא הפעלת כוח רב ו"פירוק" המטופל במהלך הטיפול. לא פעם סיפרו לי אנשים על כך שיצאו "מפורקים" ואפילו כואבים מטיפול, והם היו בטוחים שזה הייטיב עימם, וקיבלו רושם טוב על המטפל שהשקיע מאמץ רב בטיפול.

הם טעו. אין צורך, ואף אסור להפעיל כוח רב בעיסוי, וגם הנעה וסיבוב מפרקים בברוטליות, או הפעלת לחץ על חוליות עמוד השידרה למשל, אינם מייטיבים ומשפרים את מצב המטופל. טיפול אגרסיבי כזה תמיד מזיק, גם אם מרשים את המטופל.

עיסוי הינו טיפול בו נדרשת סבלנות רבה. המטפל צריך לעבוד בסדר מסויים כשהוא מתכנן את עבודתו ע"פ מה שרוצה להשיג. תוכנית עבודה מסודרת ומתוכננת נכון תביא לתוצאות טובות. אין מקום להקצבת זמן מדוייק לטיפול. ישנם מקרים בהם יש צורך בטיפול ארוך יותר, ואת זה יגלה המעסה תוך כדי העבודה. הנכון הוא שישנם סוגי טיפול שאין להאריך בהם, ועדיפים מספר טיפולים קצרים מאשר טיפול אחד או שנים ארוכים. ישנם מקרים שעיסוי ארוך מידי יביא לתוצאות הפוכות מאלה שרוצים להשיג. כלומר, עיסוי יתר על המידה הוא חיסרון ולא יתרון.

בעיסוי כללי של כל הגוף של אדם בריא, מרחב התימרון של המעסה גדול יותר. ביחד עם המטופל הוא יכול להגדיר את מטרת הטיפול ולהתאימו לדרישות המטופל. ישנה אפשרות לבצע עיסוי איטי ומרגיע, או מהיר בעל אופי מרענן וממריץ, ניתן להדגיש טיפול באיברים בעייתיים (בדרך כלל מבוקש להשקיע יותר באיזור הגב והצוואר), ניתן לכוון את הטיפול לחיזוק שרירים או להמרצת מחזור הדם, או לשיפור מראה העור ועוד.

גם עיסוי כללי כשאין בעיות רפואיות הוא טיפול רפואי, ואם לא נעשה נכון, הוא עלול להזיק. לכן חשוב שיעשה ע"י איש מקצוע ראוי. למרות שעיסוי כזה נתפס כפינוק, הוא טיפול רפואי וחשוב שיעשה נכון.

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

dvd313 (62)
good123 (44)
sharonela (52)
holy~ (39)
מירי ר (50)
3אהרוני (34)
מעין טל (31)
eyar (67)
באבאעלי (68)
fanaanir (41)
דוב יהונתן (43)
אלמוג378 (73)
Robb (45)
שולמית 1960 (62)
v100 (52)
buttercup54 (68)
pessi (67)