פעמים רבות נשאלתי ע"י אנשים, בעיקר בהרצאות שלי, מה הטעם בשמירה על הבריאות, בהקפדה על תזונה נכונה, כאשר אנו חיים בעולם מורעל, באוויר מזוהם, כאשר אנו מנהלים אורח חיים מתיש של עבודה יתר על המידה ומיעוט במנוחה שלווה ורוגע, וכידוע, אלה אוייבי הבריאות. לפני זמן שוחחתי בטלפון עם אדם צעיר שהתעניין בבריאות הטבעונית עקב מחלותיו ופגיעה באיכות חייו כתוצאה מכך. הוא סיפר לי על תרופות ותוספי מזון שהוא צורך כחלק מהאשליה שאלה ירפאו אותו. ובנוסף, הוא מנסה גם תרופות אלטרנטיביות שונות בהמלצת איזה מטפל ברפואה סינית, ומכל אלה לא ראה שיפור במצבו.
 בנקודה זו אדגיש שכל אלה, הן התרופות הקונבנציונאליות, והן האלטרנטיביות, הן ללא ספק רעלים מחליאים. השימוש הרב בתרופות רעילות הוא אחת ההרעלות המסוכנות ביותר מהן סובל האדם המודרני.
 הוא שוקל לנסות את הגישה הטבעונית לבריאות טבעית לאחר שקרא מאמרים שלי, אלא שיש לו ספק האם יש טעם בכך, שהרי אנו חיים בעולם מורעל ומקיימים אורח חיים גרוע, פעמים רבות מתוך אילוצי החיים.
אכן, עובדתית הוא צודק: אנו נושמים אוויר מזוהם, וזה כמעט לא בשליטתנו. אנו מנהלים אורח חיים מערבי הכרוך לעיתים בשעות עבודה מרובות ובלחצים ומתחים מסיבות שונות, ולכאורה, המצב נראה חסר תקווה בכל הקשור למצב בריאותנו.
גם המציאות מראה לנו שהאדם המודרני מאד חולה, והפתרונות שמציעה לו הרפואה המערבית הינם סימפטומטיים, והם למעשה מנסים לאפשר לו לחיות עם מחלותיו הכרוניות בפחות סבל מבלי לרפאן. הסטטיסטיקות מראות לנו בברור שככל שהרפואה המערבית מתקדמת ומשתפרת (במושגים המקובלים), הגזע האנושי חולה יותר ויותר. מחלות קשות ( כמו סרטן, סוכרת, לב ואחרות) מפילות יותר ויותר חללים, וזה לא פוסח גם על ילדים וצעירים.
על עובדות אין מתווכחים, אך הרמת ידיים ויאוש בכל הקשור לדבר הכי חשוב בחיינו – הבריאות ואיכות החיים – הינה טעות מרה. עלינו לעשות ולהתאמץ בכל הקשור לבריאותנו, כי בלי בריאות אין לנו דבר. מאד קשה, ואפילו בלתי אפשרי,  להנות מהחיים ולהיות מאושרים כאשר איננו בקו הבריאות, כאשר אנו סובלים מכאבים, מתחושות לא נעימות וממגבלות שונות.
הבריאות הטבעונית, הידועה בשם "היגיינה טבעית" הינה גישה מדעית לבריאות טבעית הנותנת מענה לבעיה. גישה זו עוסקת בכל התחומים בחיי אדם, הן בגוף והן בנפש, והיא מלמדת אותו כיצד לחיות נכון ובריא גם בעולם המודרני. זאת גישה שעוסקת ברפואה מונעת, והיא גם מהווה דרך ריפוי יעילה. אין בדרך הזאת גישה דתית של הכל או לא כלום. מה שתקחו ממנה יותר – כך ייטב לכם.
מעשית, אם רוצים,  אפשר לעשות רבות בכל תחומי החיים כדי לשפר, אלא שנדרשים רצון ואקטיביות. לא נחפש תרופות פלא וקיצורי דרך, אלא לימוד הדרך בהכוונת מומחה בה, והוא זה שגם יתאים אותה נכון למטופל, במיוחד כשמדובר בסובלים מבעיות רפואיות.
אין ספק שיש לנו שליטה מוחלטת על מה נשים בצלחת שלנו. התזונה הינה אחד הדברים העוצמתיים בכל הקשור לשמירה על בריאות הגוף נפש שלנו, והינה כלי חזק בכל הקשור לריפוי הגוף החולה. היא הגורם היחידי שיכול להזין את גופנו ביסודות מזון חיוניים, אם היא תזונה צמחונית אורגנית נכונה, הרי אינה מרעילה את גופנו בכל הגורמים למחלותנו, ויש לה תכונה אחת מאד חשובה – היא מסייעת לגוף לסלק החוצה רעלים ממקורות שונים, ולא לאגור אותם בתאיו השונים. ניקוי הגוף מפסולת ורעלים הינה הצעד הבסיסי והחשוב כדי להחזיר לגוף את הבריאות. התזונה הצמחונית הנכונה הינה הכלי העוצמתי ביותר שיש לנו כדי לטהר את הגוף מהגורם העיקרי למחלות הגוף והנפש – הרעלים. ואם אנו רוצים להיות בריאים בעולם המורעל, הרי לתזונה תפקיד ראשון במעלה בכל הקשור לסילוק הרעלים החוצה. ההזנה הטובה ביסודות המזון השונים חיונית לשמירה על תקינות הגוף, אך גם מאד חיונית כאשר מדובר בתיקון נזקים ושיקום המערכת, כלומר ריפוי.
והנה לכם צעד משמעותי שכל אחד יכול לעשות כדי לשפר את הבריאות ולהתרפא בעולם המורעל. מה שנדרש הם מודעות, רצון והכוונה מתאימה.
מנוחה ושינה מספקים, כאיזון לעבודה ושאר פעילויות, חשובים ביותר. עיקר תהליכי הריפוי וסילוק הרעלים מתרחשים בזמן שינה ומנוחה. ובנוסף, מנוחה פיזית לשרירים, לכלי הדם, למערכת העצבים, למערכת העיכול ולשאר מערכות הגוף, נידרשת והיא חיונית ביותר כדי למנועה התשה ושחיקה. מאד חשוב להכניס את אלה לסדר עדיפות גבוה. כל אחד חייב לדעת מתי ואיך לעצור את מירוץ חייו, ולמצוא את הזמן למנוחה ולשינה ראויים. זה עיניין של אירגון החיים וסדר היום.
עבודה מרובה מידי היא אחת הרעות החולות בעולם המודרני. היא גורמת להתשת הגוף והנפש עד שמגיע החולי. בוודאי אתם חושבים שקל להגיד וקשה לעשות. אינני מנותק מהמציאות, ואני יודע שלעיתים ישנם גם אילוצים שמחייבים להשקיע שעות רבות בעבודה. ואם זאת, רבים מביאים על עצמם את האילוץ הזה כאשר הם שמים במקום גבוה מידי בחייהם את חשיבות העבודה, את מעמדם בעבודה, את הרצון "לעשות כסף", את התחרות והקריירה, ואלה מביאים אותם לחוסר בשקט נפשי, להפרעות בשינה, להזנחת תזונתם, ואפילו את האנשים שבחייהם. על כך הם משלמים ביוקר בבריאותם הפיזית והנפשית, באיכות חייהם, בשמחת החיים ועוד. לרבים מוטיבציות כלכליות לא הגיוניות מסיבות שונות, ואלה מביאות אותם לעבודת יתר. ואני טוען שחייבים למצוא את האיזון הנכון גם בתחום הזה. זה לא יתכן שעבודה תהייה מרכז חייו של אדם, והיא תנתק אותו מתחומים חשובים אחרים, כגון תחביבים, חיי חברה, בילוי ועוד. שחיקה וחולי הינם תוצאה בלתי נמנעת של עבודה רבה מידי.
שמש הינה צורך חיוני של הגוף. הרבה תהליכים חשובים מתרחשים בגוף בהשפעתם הטובה של קרני השמש הבאים במגע עם העור. לאלה השפעה חיובית גם על הגוף, וגם על הנפש. האדם המודרני שמתנהל בתוך מבנים סגורים ולא בא במגע עם קרני השמש משלם על כך ביוקר בבריאותו ובשמחת החיים. אין תחליף לשמש. אני ממש חש את מחשבותיכם הקוראים הנזכרים באזהרות הרופאים להימנע מחשיפה לשמש מחשש לסרטן העור. ועוד מזהירים אותנו להקפיד למרוח קרם הגנה. ואתם שמאמינים לאותם אידיוטים שלא למדו דבר בכל הקשור לבריאות, מצייתים להנחיות ובורחים מהשמש. זאת טעות להימנע ממגע עם קרני השמש. זה נכון שלהיות חשופים לשמש הלוהטת בצהרים בקיץ במשך שעות, זה מזיק. אבל גם בקיץ ישנם בוקר ואחרי הצהרים, והם זמן מצויין לחשוף עור לשמש לחצי שעה ואף יותר למען בריאותנו. ובעונות אחרות השמש מתונה ומאד מומלצת. השמש חשובה לנו כדי להיות בריאים ומבריאים. ואגב, קרם ההגנה מכיל חומרים מסוכנים, חלקם מסרטנים, והוא גורם מחלות ולא מגן, כפי שניתן להסיק משמו. גם במקרה הזה, הגעה לשמש זה עיניין של אירגון נכון של הזמן שלנו.
אוויר צח זה בעיה. המימסד אינו מטפל בנושא הזה, ואינטרסים כלכליים שמזהמים לנו את האוויר, עושים כרצונם. יש להם כסף רב וקשרים בכל מקום, ואין גורם שנלחם בהם ברצינות. זכותנו לאוויר נקי נרמסת מזה שנים רבות. אוויר מזוהם הוא מהגורמים למחלות רבות וקשות ולמוות מוקדם. מצב זה גורם לנו לנשום נשימות קצרות ורדודות.
אז מה עושים?
מגיעים לטבע ולשפת הים בכל הזדמנות. אלה מקומות טובים לפעילות גופנית ולבצוע תרגילי נשימה עמוקים. ובנוסף, לומדים נשימות בטן נכונות שתהפוכנה לנשימה הרגילה שלכם. בכך יהיה בגופכם יותר חמצן ופחות דו תחמוצת הפחמן הרעילה. ככל האפשר, מתרחקים ממרכזים בהם התנועה סואנת, וממקומות בהם ישנם איזורי תעשיה מזהמים.
תחומים רבים נוספים בחיי אדם קשורים לבריאותו ואיכות חייו. ד"ר הרברט שלטון, ממייסדי הדרך, כותב רבות על זוגיות, אהבה, אורח חיים נכון, חשיבה חיובית, פעילות גופנית ועוד, החשובים כל כך. וגם אני כותב על כך במאמרים שונים. מאמר זה נותן לכם חומר למחשבה בכל הקשור לצעדים מעשיים שאתם יכולים לבצע לשיפור בריאותכם במסגרת של העולם המודרני המורעל.

 
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

dvd313 (62)
good123 (44)
sharonela (52)
holy~ (39)
מירי ר (50)
3אהרוני (34)
מעין טל (31)
eyar (67)
באבאעלי (68)
fanaanir (41)
דוב יהונתן (43)
אלמוג378 (73)
Robb (45)
שולמית 1960 (62)
v100 (52)
buttercup54 (68)
pessi (67)