רבים מהמקפידים בתזונה נכונה מטעמי בריאות מבצעים טעויות דווקא בהרבה פרטים קטנים שהם בעלי חשיבות גדולה. גם אם התוכנית התזונתית נכונה, אותם כללים פשוטים בהם עוסק המאמר הזה הינם בעלי חשיבות רבה, והם יקבעו אם נפיק את הערך התזונתי מהמזון שלנו. אי הקפדה בכללים האלה תרוקן את המזון מחלק ניכר מערכו התזונתי, וחלק אחר ממנו עלול להפוך לפסולת מזיקה.

המזונות העשירים והמתאימים ביותר לאדם הינם הפירות והירקות הטריים. אין תחליף להם בכל הקשור להשגת ויטמינים ומינרלים חיוניים וגם יסודות מזון אחרים.  אצל צמחונים וטבעונים הם אמורים להיות מרכיב עיקרי בתפריט נכון. אבל גם אצל האחרים הם בדרך כלל נמצאים בתפריט. סלאט ירקות מאד מקובל בתפריט של רבים, וכך גם הפירות. האיזון התזונתי  בהם הוא מושלם. איזון זה יופר אם יאבדו אחד או יותר מיסודות המזון שבהם טרם שנאכלו. וזאת יש לדעת – פרי וירק יישמרו הייטב מבחינה תזונתית כל עוד הם שלמים. מרגע שנחתכו או קוצצו הם מתחילים לאבד ויטמינים מסויימים וחלים בהם שינויים. לכן ברגע שחתכנו אותם יש לאוכלם מייד. את הסלאט נחתוך ממש לפני שנאכל אותו, וכך גם פירות אם איננו אוכלים אותם שלמים. קצב איבוד הערך התזונתי גדול במיוחד אם אנחנו סוחטים מיץ או מכינים שייק בבלנדר מאלה.

רבים נוהגים לקלוף את הפירות והירקות. כשמדובר בתפוזים, אבוקדו ובננה למשל, זה בסדר. כשמדובר במלפפון, גזר, קישוא, תפו"א, תפו"ע, דלעות למינייהן, בטטה, כלרבי וכד', זה לא בסדר. לקליפה יש תפקיד מאד חשוב בהפעלת הפריסטאלטיקה של מערכת העיכול, ובכך הן מונעות עצירות, תסיסות ורקבונות במערכת העיכול והתפתחות טפילים בהן. ובנוסף, יסודות מזון מאד חשובים צמודים לקליפה, בעיקר מינרלים, ומאד חשוב שישארו במזון הנאכל.

האדם המודרני צורך מזון שאינו במצבו הטבעי. אחד האמצעים לשנות את המזון הוא לחמם אותו. בישול, צליה, טיגון ואפיה הינם דוגמאות לכך. חימום המזון מאפשר לצרוך מיגוון גדול של פריטים שאינם מתאימים למאכל אדם במצבם הטבעי, וכך מתרחב התפריט לדגנים, קטניות, לירקות שחייבים בחימום, כמו בטטה, תפוחי אדמה ועוד, לכל המזונות מהחי שהורסים את בריאות האדם ועוד. אנחנו הדוגלים בתזונה בריאה, מעיפים מתפריטנו לכל הרוחות את המאכלים מהחי המרעילים את הגוף האנושי וגוזלים ממנו יסודות מזון חשובים. ועדיין מזונות צמחוניים רבים שדורשים חימום נמצאים בשימוש הצמחונים והלא צמחונים.
 מבין אלה, הירקות הם הטובים ביותר. שיטת הבישול הטובה ביותר של  היא האידוי. האידוי הינה בישול באדים (ולא במים) בסיר כפול (סיר קוסקוס), כשבסיר התחתון המים רותחים, בסיר העליון ישנם חורים בקרקעית, ובו שמים את הירקות, והוא מכוסה במכסה תואם. בתהליך החימום המים רותחים, האדים חודרים לסיר העליון דרך החורים בקרקעית, והם מבשלים את הירקות. התוצאה של האידוי מתבטאת בכך שרוב הערך התזונתי נשמר, והירקות הרבה יותר טעימים בהשוואה לאלו שבושלו במים. מאד חשוב לחמם את הירקות כשהם שלמים ולא מקולפים, ולא להאריך במשך החימום שלא לצורך. מומלץ בדקות האחרונות של האידוי לכבות את האש, ולהשאיר את הירקות באדים החמים להשלמת התהליך. כל עיבוד נוסף, כמו חיתוך ומעיכה יעשה רק בשלב הזה בסיום החימום. באופן כללי ניתן לומר שבישול במים הורס בממוצע כ – 80% מהערך התזונתי, ואילו באידוי נשמר כ – 80% מהערך התזונתי ואף יותר מזה.
השימוש בסיר חרס אפשרי בירקות מסויימים, כמו תפוחי אדמה ובטטות. זהו חימום יבש בתוך סיר סגור, והתוצאה מאד טעימה – מזכירה את טעמם של הירקות המוכנים בגחלי מדורה. אפיה בתנור תעשה ע"פ אותם הכללים, כשהירקות שלמים ולא מקולפים.  החשוב הוא להבין שחימום פוגע בערך התזונתי במיוחד אם הירקות קלופים או חתוכים בזמן החימום. גם במקרה הזה יש להקפיד לאכול את הירקות המחוממים זמן קצר מתום הכנתם. טיפ קטן ממני – באפיה שמים את הירקות על הרשת. מתחתיה שמים תבנית ובה מים. התוצאה שילוב בין אפיה לאידוי.

דגנים – אורז, כוסמת, קינואה, גריסים, חיטה ועוד, אינם מזונות שנועדו למאכל אדם. הם יותר מתאימים למאכל לציפורים ואחרים. למרות זאת הם מאד נפוצים בתפריטם של רבים. למעט כוסמת, מומלץ להשרותם במים לזמן רב – אפילו יממה שלימה – טרם חימומם. במצב זה ניתן לבשלם במים (מומלץ על אש נמוכה), ואפילו לאדות אותם בסיר אדים. כן, לאחר השריה ממושכת אידויים בסיר אדים יתן את התוצאה הדרושה, והם אף יהיו יותר טעימים. עם כוסמת זה פחות קריטי בגלל בישולה המהיר. המלצתי היא לצמצם באכילת דגנים בגלל חסרונות רבים שיש בהם, או לוותר על אכילתם לחלוטין.

קטניות הינן מזון רב ערך, אלא שבצורתם היבשה אינם ראוים למאכל אדם, בעיקר בגלל שמכילים הרבה עמילן וחלבון קשים, ואלה נוטים לתסוס ולהתקלקל במערכת העיכול האנושית בזמן עיכולם. זאת הסיבה שאכילת קטניות גורמת לגזים ולתחושת כובד ועייפות. לכן חייבים להביאם לנביטה, לפחות התחלתית, ורק אז לחמם אותם. גם כאן קטניות נבוטות ניתן לאדות בסיר אדים. אם הגיעו לנביטה מושלמת ניתן לאוכלם ללא חימום, כירק חי.

פירות וירקות יש לאכול כשהם בשלים. כשאינם בשלים באופן מלא, הם בוסר, ומכילים חומצות ורעלים מסויימים שמזיקים לנו. כך למשל הבננה צריכה להיות צהובה ורכה, על הפלפל לא צריך להיות צבע ירוק, פלפל ירוק הוא פלפל בוסר, פאפיה צ"ל צהובה ורכה, העגבניה צ"ל אדומה לחלוטין ורכה  וכך הלאה. מאד חשוב לאכול פירות וירקות שלא נקטפו מוקדם מידי, אבל כן נתחשב בכך שישנם מבינייהם שהם בעלי יכולת להבשלה עצמית אם אינם בשלים לחלוטין, וזה אפשרי רק אם אינם נמצאים בקרור. אפרסק, בננה, עגבניה, אבוקדו הם דוגמאות לכך.  פרי וירק בשלים, לא רק שאינם מכילים חומרים מזיקים, הם גם נמצאים במייטבם מבחינת ערכם התזונתי.

הקפאת מזון אינה מומלצת בדרך כלל. ישנם יסודות מזון שנהרסים בהקפאה, ואינם חוזרים בהפשרה. מומלץ להימנע ככל האפשר מאכילת מזון קפוא.

שמן מאד לא מומלץ למאכל אדם. יחד עם זאת, נוכל להתפשר על השימוש בו אם נראה אותו כתבלין. זה אומר שימוש מינימלי בצמצום רב. החשוב הוא לא לחמם שמן כי אז הוא ממש הרסני לבריאות. תמיד נוסיף אותו לפני האכילה, ונדאג שיהיה מכבישה קרה.

חריף אינו טעם שנועד לאדם. רירית הפה, הוושט ומערכת העיכול נפגעים מאוכל חריף. גם הכבד, הכליות ועוד נפגעים כתוצאה מאכילת חריף. עליינו להימנע מאכילת מזון חריף, כולל תבלינים חריפים. שימוש מינימלי בבצל ירוק ובצל יבש הינו פשרה הגיונית למי שחייב. תבלינים ועשבי תיבול חריפים, פסולים למאכל. אלה לא נועדו למאכל אדם. חימום/אידוי ירקות חריפים (שום, בצל וכד') מסלק את החומרים החריפים, ואז הם יכולים להשתלב בתפריט כנותני טעם.

מזון חומצי מידי גם אינו שייך לאדם. חומציות ייתר משבשת  פעולת מיצי עיכול עד ניטרולם המוחלט. כידוע, מזון שלא קיבל פירוק אנזימטי, יתסוס וירקב במערכת העיכול, ויהפוך לפסולת רעילה ומזיקה. חומץ מכל סוג ומזונות כבושים הם המזיקים הגדולים בתחום, ולא רק למערכת העיכול. את אלה נעיף לחלוטין מהארוחות שלנו. גם שימוש מופרז בלימון, במיוחד בארוחה עמילנית, יזיק. בהחלט אפשר לסחוט מעט לימון בסלאט ירקות כתבלין, כאמור, אם אין מזון עמילני בארוחה.

מרק הינו מאכל מאד נפוץ, אך בישול ירקות ושאר פריטי מזון במי המרק הופך אותו להיות תה מירקות ולא מזון. מרק בריא נכין ע"י כך שנאדה את הירקות בסיר אדים, ולאחר מכן נוסיף אותם לציר המרק שנכין בנפרד. טעמו של הציר יתבסס על בישול במים של ירקות תיבול קצוצים או שלמים לפי הטעם, כמו בצל, שום, פטרוזיליה עלים ושורש, שמיר, כוזברה, שורש וגבעול סלרי, ומניסיוני – פלפל קצוץ שמוסיף המון טעם טוב. לאחר שהוספנו את הירקות החתוכים לציר המרק, נמתין כחצי שעה ויותר שיתקבל הטעם הרצוי מהשילוב הזה. אם מתבלים בתבלינים, אני ממליץ מאד לצמצם בהם. הטעם ייקבע במידה רבה מהירקות שבחרתם לשלב.   אפשרות נוספת היא לבשל את ציר המרק, ובארבע הדקות האחרונות לגרד בפומפיה לתוכו את הירקות שבחרתם, כמו גזר, כלרבי, קישוא וכד'. אפשר, לפני ההגשה, להוסיף למרק ירקות טריים חתוכים או מגורדים, כמו גזר, כרוב, חסה, ואז בוודאי שהוא יהיה מזון הרבה יותר ראוי ואיכותי.

קינוחים מוצאם מהשטן או מכל גורם אחר ששונא בריאות. קינוח פירושו תוספת לארוחה, כאשר הקיבה מלאה במזון, ובדרך כלל הוא מתוק. פירות, עוגות, וופלים, גלידות וכד', הם הקינוחים הנפוצים. אלא שסוכרים ועמילנים שמצויים בדברי המתיקה תוססים כאשר הם מתעכבים בקיבה. גם פירות, שהם מזון מעולה, יתקלקלו במצב הזה, וכמו שאר המתוקים הם יתפרקו לחומצות וחומרים מזיקים שונים , כולל לאלכוהול. יש לכך השלכות על שיבוש עיכול כל הארוחה והפיכת מרכיביה למזיקים. גזים, צרבת, בטן נפוחה, תשישות הם סימפטומים נפוצים לטועים בנושא, ואם זה יתרחש לעיתים קרובות, הקינוח יהפוך לגורם למחלות שונות. המלצתי היא להימנע מקינוחים. כאמור, פירות הינם מזון מעולה, ואותם יש לאכול על קיבה ריקה לחלוטין.

צירופי מזון נכונים הינה גישה מדעית שנבדקה הייטב, ואותה הפיץ בעולם ד"ר הרברט שלטון. על כך כתבתי מאמר, ועוד אכתוב בייתר הרחבה בהמשך. תמצית הנושא הוא שישנם מזונות שאינם יכולים להתעכל ביחד באותו הזמן, ואילו אחרים דווקא מומלצים לשילוב באותה ארוחה. מאד חשוב להקפיד בנושא זה. צירופים לא נכונים בארוחה משבשים את תהליך העיכול. התוצאה של טעות זאת הינה קלקול המזונות במערכת העיכול, הפיכתם לחומרי פסולת ורעל מזיקים, ובוודאי שהגוף לא יפיק מספיק מזון מהארוחות.

עיניין חשוב בכל הקשור להזנה הינו בחירת המזונות. גם על כך כתבתי מאמרים רבים ומפורטים, אך אדגיש שכאשר בוחנים ערך תזונתי של מזון ורואים ערכים שונים, גבוהים ככל שיהיו, אין זה אומר שהם רלוונטיים באופן מעשי, ואפשר שהוא גם יגרום לאובדנם של יסודות מזון חשובים מהגוף.  זאת אנו רואים בעיקר במזונות תעשייתיים שונים, כאשר על האריזות מצויינים הערכים התזונתיים. כאמור, כשהמזון עבר עיבוד תעשייתי כלשהו, או שאינו מספיק מתאים למאכל אדם, אין כל משמעות לערכים האלה מבחינת ההזנה בגוף. כן אנו יכולים לסמוך על ערכם התזונתי של מזונות טבעיים ראויים – אגוזים, פירות, ירקות ועוד – אם נאכלים נכון.

הטבע אינו נועד כולו לאדם. צמחונים צריכים להיות מודעים לכך שלא כל הצומח מתאים למאכל אדם. תפוח עץ, בננה, מלון, אבטיח, מלפפון, גזר, חסה, שקדים ועוד, הם מזוננו הטבעי שמועיל לגופנו ואינו גורם לנזקים. אבל צמחים שונים אחרים שלא נועדו לנו למאכל יזיקו לנו ואף יגרמו להרעלה. לרבים מהם תגובה חומצתית באורנזים האנושי, וזה גורם לאובדנם של מינרלים בסיסיים חשובים. מכאן, שגם אם לצמח מסויים יש ערך תזונתי משמעותי בויטמינים, מינרלים וכד', אין זה הוכחה שהוא טוב לנו כמזון, יש לזכור שלכל הצמחים בטבע יש ערך תזונתי.  לכן יש ללמוד הייטב את הנושא.
 אני מציין בצער שצמחונים רבים ניזונים מצמחי בר שונים וצורכים מה שמכונים "צמחי מרפא", ואלה אינם מיועדים לאדם. צמחי מרפא אינם מרפאים, הם פועלים כמו תרופות על סימפטומים שונים, והם תרופות לכל דבר. מרכיבים רעילים וארומטיים שמצויים בצמחים אלה הם שמשפעים על תגובות הגוף, לפעמים מקלים על סימפטומים, לפעמים גורמים לנזקים שונים, ובכל מקרה הם אינם מזוננו, ואני מזהיר מפני השימוש בהם. חשוב להבין שבטבע יש רק רופא אחד והוא הגוף עצמו. הוא, ורק הוא יכול לרפא את עצמו בהינתן התנאים המתאימים. רק לגוף ישנם כוחות ריפוי שפועלים מתוכו, ואין צמח או תרופה שיכולה לעשות את פעולת הריפוי.

צריכת מזון אורגני הינה הכלל הראשון בחשיבותו בכל הקשור לתזונה בריאה ומבריאה. בנושא זה כתבתי מספר מאמרים מפורטים, אך הפעם אדגיש שכאשר מדובר בהזנת הגוף, מאד חשוב להיזון ממזון שלא גודל עם דשנים כימיים (שהם האוייב הגדול ביותר של הבריאות) שמנעו  מהצמחים להיות במייטבם מבחינת ערכים תזונתיים בגלל הגידול המואץ. לא ארחיב בנושא ההרעלה הכימית שחומרי ההדברה מביאים עלינו. הכימיקלים הנמצאים בשימוש בחקלאות גורמים לכל החולשות והמחלות של הגוף והנפש, ולצערי, צמחונים רבים אינם מקפידים בצריכת מזון אורגני, ודווקא בגלל שהם צרכנים גדולים של הפירות והירקות הם גם צרכנים גדולים של הכימיקלים המסוכנים האלה. בוודאי שמזונם דל מבחינה תזונתית בהשוואה למה שהיו מקבלים לו צרכו מזון אורגני.
 

 
 
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

dvd313 (62)
good123 (44)
sharonela (52)
holy~ (39)
מירי ר (50)
3אהרוני (34)
מעין טל (31)
eyar (67)
באבאעלי (68)
fanaanir (41)
דוב יהונתן (43)
אלמוג378 (73)
Robb (45)
שולמית 1960 (62)
v100 (52)
buttercup54 (68)
pessi (67)