נושא הויטמין בי 12 עולה לעיתים קרובות בשיחות ובפורומים שונים באינטרנט, ונחשב כבעיה של הצמחונים והטבעונים שאינם צורכים מזון מהחי. הטענה הנפוצה היא שרק מזונות מהחי מכילים את הויטמין, והוא אינו קיים במזונות מהצומח. עובדתית זה נכון, ובכל זאת לפחות ממחצית האוכלוסיה בעולם המערבי חסרה בבי 12, למרות שלמעט אחוז קטן של צמחונים, זאת אוכלוסיה הזוללת במזונות מהחי בכמויות אדירות. מכאן שהנושא יותר מורכב. הבלבול בנושא נובע, בין השאר, בגלל שהויטמין הינו תגלית חדשה יחסית, כי רק בתחילת שנות השישים של המאה הקודמת הסתיים הגילוי הסופי שלו. מאז ממשיכים לחקור אותו בניסיון להבין את השפעותיו.

הגוף האנושי אינו צרכן גדול של הויטמין. מספר מיקרוגרמים ביום יעשו את העבודה. ולמרות זאת, הוא מאד חשוב.  מחסור בו עלול לגרום לחוסר דם (עקב פגיעה בכדוריות אדומות), לפגיעות במערכת העצבים ובמוח, לבעיות בניצול כוח השרירים ולחולשה כללית ועוד. סימפטומטית חשים בחוסר ריכוז וזיכרון, תחושות נימול ועיקצוץ בגפיים, בעיות בתחושה, ירידה במצב הרוח ודכאון, בעיות ביכולת למידה, נשירת שיער, סחרחורת, בחילות, קוצר נשימה, ירידה בראיה, אצל המבוגרים המחסור קשור לדימנציה ועוד. מחסור גדול במיוחד יגרום למוות.

אנשי הרפואה המערבית תוקפים בכל הזדמנות את התזונה הצמחונית בגלל שאינה מכילה בי 12. אבל ישנם בטבע סוגים רבים של בעלי חיים צמחוניים, וכן ניתן למצוא, במיוחד במזרח הרחוק, מיליוני בני אדם צמחונים שמתקיימים כך במשך דורות רבים, והם אינם חסרים בויטמין.
יתרה מזאת – בעלי חיים טורפים אינם מייצרים את הויטמין בגופם, והם מקבלים אותו מבשר בעלי החיים הצמחוניים אותם הם אוכלים. מכאן שבעלי החיים הצמחוניים בטבע (כולל האדם) אינם מקבלים בי 12 ממזונם, אלא מייצרים אותו בגופם. בעלי החיים הצמחוניים, כולל האדם, הינם ייצרני הבי12 בטבע.

ואכן, כפי שהתגלה במחקרים, הטבע דאג לכך שכל אדם, שמטבעו הוא  צמחוני, לא יחסר בויטמין, כפי שלסוס, לפרה, לזברה, לקרנף, לג'ירפה ולשאר בעלי החיים הצמחונים הוא אינו חסר. מסתבר שבקטריות ומיקרואורגניזמים שונים הפעילים במעי הגס ובמערכת העיכול של בעלי חיים שונים, מייצרים ויטמין בי 12 בשיתוף פעולה עם קרום הרירי המצפה את מערכת העיכול. בתהליך זה משתתף מינרל בשם קובאלט המצוי בשפע הדרוש במזונות צמחיים.  ובנוסף חומר (גליקופרוטאין) המיוצר בדפנות הקיבה ומתערבב עם המזון שנאכל, והידוע בשם "הגורם הפנימי", קשור לספיגתו של הויטמין במעיים.

בבדיקות שיגרתיות שנעשו במקומות שונים בעולם המערבי התברר שישנם רבים שאינם צמחונים והם אוכלי כל (או אם לדייק – זוללים במזונות מהחי כמקובל) והם סובלים ממחסור בויטמין. משהרחיבו את הבדיקות התברר למומחי הרפואה המערבית שהמחסור בויטמין B12 הוא במימדים של מגיפה. נמצא שבמקומות רבים כ – 50% מהאוכלוסיה סבלה מחוסר בויטמין. מאחר וכמות הצמחונים בקרב אוכלוסיה זו הוא בערך 5% בלבד, זה לא הסתדר עם התאוריה המקובלת בנושא. הסתבר שאכילת מזונות מהחי אינה מבטיחה דבר גם בנושא הזה. מכאן שמחסור בויטמין B12 אינו בעיה רק של הצמחונים, אלא של כל האוכלוסיה בעולם המערבי.ולמרות שהטבע עשה עבודה טובה בתכנון מושלם של הגוף שלנו, האדם המודרני דאג ודואג גם כיום להרוס בו כל חלקה טובה, וגם על הנושא הזה הוא לא פסח. והתוצאה היא שיותר ויותר בני אדם חסרים בויטמין, בריאותם נפגעת עקב כך, והם תלויים בתוסף מזון כדי לשרוד. התוסף יכול להנתן בהזרקה או בטבליות. ישנן טבליות לבליעה, וישנן כאלה ששמים מתחת ללשון, שם הן נמסות והויטמין נספג לכלי הדם במקום. אישית, אינני אוהב את שיטת ההזרקות (למעט במצב חירום), ואני מעדיף את הטבליות מתחת ללשון, שהוכח שאם הן באיכות טובה, הן יעילות. אצל רבים הטבליות לבליעה אינן אפקטיביות בגלל החוסר בגורם הפנימי ובגלל שיבושים אחרים במערכת העיכול. המינון מאד אינדבידואלי, אך יש לזכור שעל אף שהטבליה מכילה אלף מיקרוגרם בי 12, רק כמות קטנה ממנה ניספג. מתילקובלמין הינה הצורה המועדפת של הויטמין, למרות שניתן להשיג תוצאות טובות גם עם הציאנוקובלמין שמחירו זול יותר, אבל דורש שלב נוסף בעבודת הכבד כדי להופכו לזמין לגוף.

את רמת הויטמין בגופנו ניתן למדוד בבדיקת דם. המינימום הנדרש בקופות החולים הוא באיזור ה – 200. מאחר והבדיקות המקובלות אינן מדוייקות, יש לקחת בחשבון שהתוצאות המתקבלות גבוהות מהמציאות. רמות המינימום האלה נמוכות מידי, ומי שנמצא בהן, חסר בויטמין. ישנן חילוקי דעות בין מומחים בנושא המינימום הנדרש. אני בדעה שלרוב האוכלוסיה צ"ל לפחות 400, ופגשתי כאלה שגם זה לא הספיק. לקשישים אני ממליץ להקפיד על רמות גבוהות יותר, וזה עשוי למנוע או להקל בתופעות כמו אובדן זיכרון, דימנציה, חוסר בעירנות, דכאון ועוד.

חשוב להבין שבדרך כלל לא מרגישים כשקיים חוסר, וגם סימפטומים שונים שמופיעים במצב של חוסר אינם מקבלים התייחסות ראויה. הסיבה לכך היא שבדרך כלל מחסור בויטמין אינו קשור לכאבים. יכול להגרם נזק, יכולים לההרס תאים במוח אבל זה לא כואב. נזקים אלה יבואו לידי ביטוי בעתיד. לכן אין להקל ראש בנושא, לבצע את הבדיקות הנדרשות, ואם יש צורך, לצרוך תוסף.


רמה גבוהה יחסית של הויטמין מאפשרת לגוף למלא את מאגריו בו ולשמור עודפים כרזרבה. הגוף יכול לאגור גרמים בודדים של הויטמין ( כמחצית  מזה בכבד ), וזה הרבה כי הצריכה היומית היא מספר מיקרוגרמים. תינוקות נולדים עם כמות ומאגרים שעשויה להספיק למספר שנים, ומקור האספקה הטוב ביותר בשבילם הוא חלב האם שהוא המזון המושלם לתינוקות.

האדם המודרני הוא רב אומן בלהרוס לעצמו את הבריאות, וגם בתחום זה הוא עושה זאת בהצלחה רבה. השימוש בתרופות ( בעיקר אנטיביוטיקה, סותרי חומצה, כימו, גלולות למניעת הריון ואחרות ), התזונה הגרועה, כימיקלים במזון, העישון, הסמים, האלכוהול, המצבים הנפשיים הקשים, השימוש במשחות שיניים, ניתוחים במערכת העיכול, ליקויים בתפקוד מערכת העיכול עקב כל הטעויות הנ"ל, מחלות כבד ולבלב ועוד הם מהגורמים שמונעים ייצור וספיגה של הויטמין בגופנו. אלה קשורים לשיבוש הסביבה הנכונה של מערכת העיכול. באמת שמאד קל להרוס את המערכת הזאת באמצעות כל המנהגים האידיוטיים בהם אדם חוטא לגופו ונפשו, כשבדרך כלל הוא והמערכת הרפואית המערבית נוהגים בכל כך הרבה בורות וטיפשות כלפי בריאות הגוף.

שיקום תמיד יותר קשה ואיטי, אבל מאד כדאי להתאמץ. זה יעשה באמצעות סילוק כל ההרגלים הרעים ומעבר לדרך חיים ותזונה טבעונית אורגנית נכונים.

לחוכמולוגים שטוענים בכל הזדמנות שהימצאות בי 12 במזונות מהחי בלבד הינה הוכחה שעל האדם לצרוך אותם, אומר שכמו גם באבות מזון אחרים, גם במקרה הזה, הימצאות יסוד תזונתי כזה או אחר במזון מסויים אינה מהווה הוכחה להתאמתו לנו. ישנם בטבע הרבה צמחי רעל מסכני חיים להם ערך תזונתי גבוה, ובגלל שאינם מתאימים לנו אנחנו נמנעים מאכילתם. ועוד אדגיש שאם בשר בעלי חיים היה מזוננו הטבעי, היינו אוכלים אותו בצורתו הטבעית, בדיוק כמו בעלי חיים טורפים. היינו רודפים אחרי הטרף, נועצים בו שיניים ואוכלים אותו חי, שותים את דמו, זוללים באיבריו הפנימיים ונהנים מריחו וטעמו. מוזמנים לבקר בבתי המטבחיים ולבדוק אם זה מתאים לכם.
בוודאי שאני יכול להרחיב ולפרט מדוע המזונות מהחי אינם מזוננו הנכון, אך על כך כתבתי במאמרים אחרים באתר שלי. אדגיש בנקודה זאת שאין זה נכון לאכול מזונות שפוגעים בבריאותנו כדי להשיג יסוד תזונתי כזה או אחר. מזון נכון אינו מזיק לבריאות. כן אציין שגם תזונה צמחונית או טבעונית יש לבצע נכון, שאחרת לא נהנה מפירותיה הבריאותיים. לצערי, צמחונים רבים אינם מקפידים בכך.  

 
 
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

dvd313 (62)
good123 (44)
sharonela (52)
holy~ (39)
מירי ר (50)
3אהרוני (34)
מעין טל (31)
eyar (67)
באבאעלי (68)
fanaanir (41)
דוב יהונתן (43)
אלמוג378 (73)
Robb (45)
שולמית 1960 (62)
v100 (52)
buttercup54 (68)
pessi (67)