ויטא – חיים.
אמינים – חומצות אמינו (מרכיבי החלבון).

ויטאמינולוגיה הינו תחום בביולוגיה שהחל דרכו בשנת 1912 לאחר שכימאי יהודי בשם קזימין פונק הגדיר אותם ואת מהותם. עד אז הם היו  סודות נסתרים. רק אז הנושא החל להחקר, והם החלו להתגלות בהדרגה, ולכל ויטמין שהתגלה ניתנה אות לפי האלף – בית הלאטיני. בהמשך קיבל כל ויטמין את שמו המדעי.
עד אז הנושא היה נעלם לחלוטין. יחד עם זאת כבר אז היה ברור שיסודות חיוניים מסויימים נמצאים במזונות שונים, ומחסור בהם עלול לגרום למחלות ואף למוות.

מחלת הצפדינה האיומה שהפילה המוני חללים, התבררה כקלה לריפוי באמצעות אכילה של פירות וירקות טריים. מחלה קטלנית זאת נובעת ממחסור בויטמין סי, אבל אז לא ידעו עליו (וגם על ויטמינים אחרים). במאה ה- 17 השתמש רופא הצי הבריטי ג'ון ווידאל, בלימונים כמניעה למחלה בין מלחי הצי שחלו ומתו בזמן הפלגות ממושכות, בהן לא אכלו מזון טרי. כידוע, פירות וירקות טריים הם המקור הכמעט בלעדי לויטמין זה.

מחלת הברי-ברי הקטלנית נעלמה לאחר שהחל השימוש בסובין וירקות טריים. בשנת 1887 שירת ד"ר איקמן כרופא בבית חולים שליד בית כלא בהודו. מגיפת הברי – ברי גרמה לשיתוק ולמוות המוני, וזה נבע מהמעבר לאכילת אורז לבן מלוטש שחסר בקליפה. בהנחייתו, המעבר לאכילת אורז מלא בקליפתו עצר את המגיפה וגרם לריפוי החולים במהירות רבה.

תגליתו גרמה לזעזוע בעולם הרפואה, בה שלטה האמונה בחיידקים כגורמי מחלות בלעדיים. פתאום התברר כי ישנם גורמים אחרים שמשחקים תפקיד כגורמי מחלה. עד היום הרפואה המערבית שוגה בדרכה ובאמונה שחיידקים הם גורמי מחלה ומתעלמת מהסיבות האמיתיות למחלות, וזאת הסיבה שרפואה מודרנית ומתוחכמת זו אינה מרפאה, אלא הופכת את המחלות לכרוניות. שתי הדוגמאות הנ"ל ממחישות את חשיבותם הקריטית של הויטמינים בכל הקשור לבריאות ולריפוי.

תגלית חשובה נוספת בתחום הביא א. מק- קולום בשנת 1915 כאשר הוכיח את הצורך בפעילות משותפת של ויטמינים שונים כדי שיוכלו להשפיע. לכך אני מוסיף שאין מדובר רק בויטמינים, אלא גם ביסודות מזון אחרים הפועלים ביחד בשיתוף פעולה כדי למלא את תפקידם בגוף. והחשוב הוא שזה מתקיים אך ורק במזון הטבעי והטרי שגודל ללא התערבות כימית של האדם. רק במזון זה קיימים האיזון והמינון הנכון בין יסודות המזון השונים, והקשרים הכימיים ביניהם.

ויטמינים חיים אמיתיים מצויים אך ורק במזון חי וטבעי שהוא בראש ובראשונה פירות וירקות אורגניים שגודלו ללא התערבות כימית. ככל שאוכלים אותם בסמוך לקטיף, כך הם עשירים יותר בויטמינים.  מי שניזון מבשר בעלי חיים, ביצים ומוצרי חלב, מקבל את הויטמינים (ושאר יסודות המזון) מיד שניה, וכאן יש להדגיש שרבים מהם נהרסים, משתבשים ונעלמים כתוצאה מתהליכי החימום והעיבוד. יסודות מזון אלה מקורם במזון הצמחוני מדרגה ראשונה שאכלו בעלי החיים הנאכלים ע"י אדם. ויטמינים שמקורם בפירות וירקות טריים עולים בטיבם לאין ערוך על אותם יסודות שנמצאים בגוף הבהמות ושאר חיות  שנאכלות ע"י אדם.

ככל שיותר חקרו את נושא הויטמינים, כך התברר  שהם מעורבים בכל תהליך ופעילות בגוף, והשפעתם קריטית על בריאות הגוף והנפש, ועל יכולת הריפוי שלו את עצמו. חשוב להדגיש שכמויות הויטמינים להן הגוף זקוק הן מזעריות (נמדדות במיקרו ובמילי גרמים), אך עובדה זו אינה מורידה מחשיבותם הרבה. חשוב לדעת שויטמינים אינם אבני בניין ברקמות השונות. הם משמשים את הגוף בהטמעה של יסודות מזון, ובכך מאפשרים לגוף לנצל חומרים חיוניים שונים המאפשרים לו לטפל בעצמו, לבנות ולרפא רקמות שונות, לקיים תהליכי חיים ומערכת חיסונית טובה. הם משפיעים רבות בעצם נוכחותם. מחסור בויטמינים פירושו מחלות. מחסורים חריפים מובילים לנזקים גדולים ולמוות.

הויטמינים הנכונים לאדם (כמו יתר יסודות המזון) נמצאים בכמות ובאיזון הנכון אך ורק במזון הטבעי הנכון והמתאים לנו. וכך הפירות, הירקות, האגוזים והזרעים שנאכלים בצורתם החיה הם ספקי הויטמינים שלנו, ואין תחליף להם. מזון תעשייתי ומזונות מהחי שעוברים חימום ועיבוד, אינם מזון ראוי, איזונם הנכון נפגע וויטמינים שונים שבהם נהרסו או נחלשו. בעלי חיים בטבע נהנים משפע של ויטמינים (וגם של יסודות מזון אחרים) כי הם אוכלים את מזונם הטבעי בצורתו החיה והטבעית, ללא התערבות כלשהי, כגון חימום. ואם אינם חסרים במזון, הם לעולם אינם סובלים מתת תזונה, בניגוד לאדם המודרני שאוכל הרבה, אך ניזון מעט, וסובל באופן קבוע מתת תזונה בויטמינים. בשל כך האדם מתחכם ומעשיר מאכלים שונים בויטמינים וצורך תוספי מזון. אך הוא טועה. אלה אינם זהים לויטמינים הטבעיים שיש במזון הנכון. הם למעשה חיקוי עלוב למקור, ועל אף שנוסחתם הכימית דומה לנוסחת הויטמינים המקוריים, הרי היא אינה זהה, וההבדל הקטן הזה הופך אותם ללא מתאימים, ואפילו למזיקים.

 אין אפשרות לייצר מזון במעבדה. בין הביולוגיה והכימיה קיים הבדל גדול. קיים פער עצום בין סינתזה ביולוגית לסינתזה כימית.  בוודאי שתוספי הויטמינים אינם מגיעים באיזון הנכון וללא קשרים כימיים עם יסודות מזון אחרים, כפי שקיים במזון הטבעי. השימוש בויטמינים סינטטיים, במיוחד אם נצרכים בכמות גדולה, גורם להרעלה הממחישה את הנזק שהם גורמים. וזאת יש לדעת – הפרזה בצריכת תוספי מזון משבשת את האיזון הנכון בגוף. על ניסיונותיו לסלק את העודפים הסינטטיים הגוף משלם בבריאותו. במקרים מסויימים צריכת ויטמינים בתוסף עלולה לגרום לאויטמינוזה, בכך שהויטמין בתוסף לא יעשה את תפקידו, והגוף לא ישתמש בויטמין הנכון מהמזון כי הוא לא ירגיש בחסר בגלל התוסף. יכול להיוצר מצב שהגוף מפריש את הויטמין שמקורו במזון, וישאיר את החיקוי שמגיע מהטבליה, ובו ינסה להשתמש. במילים אחרות – נוצרה תת תזונה בויטמין בגלל צריכת הויטמין הסינטטי.

 תעשיית הויטמינים מפרנסת הייטב את היצרנים והמשווקים, אבל מוכרת אשליות לצרכנים. אין תוסף ויטמינים שיתחרה במנגו, תפוז, תפוח עץ, חסה, מלפפון, פלפל וכד' מגידול אורגני, ואין בית מרקחת או חנות "טבע" המלאים בצנצנות הכדורים האלה שיביאו בריאות ומזון כמו צלחת גדושה בסלאט ירקות או פירות.

לויטמינים אין כל ערך אם ישנם חוסרים בחומרים חיוניים שונים, כמו חומצות שומן, סוכרים, מינרלים חומצות אמינו, ואת כל אלה, באיזון הנכון, אפשר לספק אך ורק באמצעות תזונה צמחונית נכונה המבוססת על מזון חי. אין טעם להלעיט אדם בכמויות עתק של ויטמינים כאשר תזונתו חסרה ודלה בחומרי מזון אלה. בתזונה טבעית נכונה אין כל צורך בתוספים – היא עשירה תזונתית, מאוזנת, זמינה לגוף ומונעת מחסורים מכל סוג. מבחינה זאת, הטבע מושלם. הוא מתוכנן הייטב מבחינת השלמות התזונתית של הפירות, הירקות, האגוזים ושאר פריטי המזון שנועדו לנו למאכל, הן מבחינת המרכיבים התזונתיים, הן מבחינת הפרופורציות שלהם והן מבחינת איכותם וכמותם.  יצרני ומוכרי התוספים לא אוהבים את שאני כותב, אבל בריאות המטופלים יותר חשובה לי מפרנסתם. ועוד אדגיש בנושא אשליית תוספי המזון -  שאין ספק שעוד לא התגלו כל הויטמינים. בוודאי שבעתיד יתגלו עוד רבים, ואין לתעשיית התוספים את היכולת לייצר ויטמין שעוד לא התגלה, ולכן עלינו לסמוך על המזון הטבעי שיספק לנו את כל הויטמינים החשובים, כולל כאלה שעדיין איננו מכירים.

ויטמינים מסויימים נהרסים בבואם במגע עם אור ואוויר, ולכן הנכון ביותר הוא לאכול פירות וירקות שלמים. מי שרוצה להנות מסלאט חתוך מעורב בכמה פריטים, טוב יעשה אם יאכל אותו מיד עם סיום הכנתו. השמדת ויטמינים בתוך הגוף קשורה גם לשתיית אלכוהול, לעישון, לצריכת סמים, לצריכת תרופות שונות ועוד חטאים שאדם עושה כלפי גופו.

ד"ר טילדן (אחד המורים הגדולים שלנו לבריאות טבעית) הוכיח שמחסורים תזונתיים מהווים אחד הגורמים העיקריים למחלות השונות, והזנה במזון צמחוני חי הינה חלק חשוב בדרך ריפויים. גם ד"ר בירכר בנר כתב:" גידול תנגדתו  של גוף האדם לכל סוגי זיהומים תלוי קודם כל בטיב המזון ובמצב העור, ביחוד הקרנתו לשמש". אציין בנקודה זו שהוא החשיב את מגע  העור בקרני שמש (מלבד תפקידה ביצירת ויטמין די בגוף) כמשפיעה על כל חילוף החומרים של הגוף, ואני מסכים איתו, וכבר הוכחנו, המטפלים בריפוי טבעוני, את תפקידה החשוב לבריאותנו. שניהם טענו, ובצדק, שהתזונה בעידן המודרני עשירה מידי בחלבונים, שומנים ובפחמימיות ריקות, ודלה בויטמינים ומינרלים, ומכאן מתחילות כל המחלות.

וכאן אחזור לנושא המאמר – הויטמינים – ואגלה לקורא שאכן המחסור בהם בתקופתנו הוא עצום אצל רוב האנשים, ומדאיג במיוחד שזה כולל גם תינוקות וילדים. המחסור הזה קשור לכל מחלה - מנזלת ועד סרטן -  זה קשור למחלות זיהומיות, בגלל מערכת חיסונית חלשה, ובטעות מייחסים אותן לחיידקים ווירוסים, זה קשור לבעיות התפתחות וגדילה של תינוקות וילדים, להפרעות עיצביות ומוחיות אצלם,  ועובדה היא שהאדם המודרני בתזונתו הקלוקלת ובהימנעותו במגע עם קרני שמש אינו מצליח להיות בריא, והוא תלוי בתרופות, בניתוחים ובטיפולים מזיקים אחרים.   

 
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

dvd313 (62)
good123 (44)
sharonela (52)
holy~ (39)
מירי ר (50)
3אהרוני (34)
מעין טל (31)
eyar (67)
באבאעלי (68)
fanaanir (41)
דוב יהונתן (43)
אלמוג378 (73)
Robb (45)
שולמית 1960 (62)
v100 (52)
buttercup54 (68)
pessi (67)