מאמר זה נכתב בהשראת פרק מספר שכתב אליהו קריא ז"ל  (1902 – 1990), טבעוני, מומחה בחקלאות ובטבע, בעל ידע מדעי רחב שכתב מספר ספרים.
                         
כבר לפני אלפי שנים היה קיים הנוהג ללכת יחף ביוון, מצרים ורומי, כחלק מתורת הבריאות שלהם. הזכות לנעול נעלים ניתנה רק לנערים מגיל שמונה עשרה. הם האמינו כי הליכה יחף קשורה להגברת הכושר הרוחני וחדות המוח.

 בתקופתנו הוכיחו מומחים בפיזיולוגיה שיש קשר רפלקסולוגי (עיצבי) בין כף הרגל לכל אברי הגוף, ובה ישנם חיישנים רבים המגיבים עיצבית לסביבה ומשדרים אותות לאיברים פנימיים בגוף. פיזיולוגים הוכיחו כי סוליית כף הרגל  מהווה אחד האיזורים הרפלקסוגניים ביותר – היא עשירה במיוחד ברצפטורים מכניים וטרמיים בהשוואה לאיזורים אחרים בעור בגופנו.

באופן טבעי, אין שימוש בנעליים. אין בעל חיים בטבע שמכסה ועוטף את כפות רגליו בחומר כזה או אחר שמבודד אותן, והדריכה היא תמיד ישירה על המשטח עליו הולכים או עומדים. האדם המודרני יצא מהטבע גם בנושא זה, והמציא לעצמו "לבוש" לרגליו שהוא גם מבודד את כפות רגליו ממקום העמידה או ההליכה, וגם עוטף את כף הרגל (למעט סנדלים או נעליים פתוחות). הנעלים מהוות מיקרואקלים נוח, חמים ומעדן. אבל מצב לא טבעי זה מוריד את יכולתם של הרצפטורים ואת עמידות הגוף בשל כך.
כדוגמא לכך אפשר לראות את נושא ההיצטננות והרגישות לקור: בין סוליית כף הרגל ובין הקרומים הריריים של מערכת דרכי הנשימה קיים קשר רפלקטורי. צינון כף הרגל גורם להורדת הטמפרטורה בקרום הרירי באף ובגרון, ונזלת, התעטשות ושיעול למשל, הינם התוצאה לאדם שלא חושל כנגד זה באמצעות הליכה יחף.

הידע והניסיון הרב שיש לנו בנושא מוכיח שהליכה יחף משפרת את מצב הרוח, גורמת להנאה, מסייעת לאיזון בלחץ הדם, במניעת התקפי לב, לשיפור בתיפקוד שרירים, מוח ועצבים, לשיפור ביציבות, לזרימת דם טובה יותר, לעמידות טובה יותר בפני קור, לעידוד פעולת מעיים טובה, לנשימה עמוקה ויעילה יותר ועוד.
בוודאי שהליכה יחף מונעת בעיות אורטופדיות שונות, ומסייעת לגוף לרפא דפורמציות בכף הרגל (כמו במקרה של נשים הנוהגות לנעול נעלי עקב גבוה), וכן מונעת התפתחות פטריות בכף הרגל הנוהגות להתפתח בכף רגל לא מאווררת.

כמה מילים על אנרגיה וחשמל בגוף האנושי – כידוע, אימפולסים חשמליים קשורים לפעולות רבות בגוף, החל מפעימות הלב, המשך בתנועות הגפיים ובפעילות מערכת העיכול ואיברים פנימיים שונים, ומערכת מסועפת ומורכבת של אימפולסים חשמליים אחראית לכך. מערכת זאת נטענת הייטב מחשמל המצוי בקרקע. בהליכה יחף הגוף יהנה ממקור החשמל הזה. נעליים מכל סוג מפרידות בין הגוף לאדמה – הן חומר מבודד- והגוף יקבל בשמחה דווקא את המגע עם האדמה.

מאמר זה אינו מטיף לחזרה לימי קדם ולהתנזרות לחלוטין מהשימוש בנעליים. כן חשוב ללכת יחף היכן שאפשר: בשפת הים, על דשא, בבית (במיוחד על שטיח), בדרך חולית וכד'.  המטרה היא לגמול את הרגלים מתפנוקי הגרב והנעל, ובכך לחשל את הגוף ושפר את תיפקודיו ואת מערכת החיסון שלו. בנושא זה, כל המרבה הרי זה משובח, ומאד מומלץ להתחיל בזאת החל מתינוקות, והמשך אצל ילדים, נערים ובוגרים. מי שאינו רגיל בהליכה יחפה, טוב יעשה אם ישנה הרגליו בהדרגה עד שיסתגל לזאת.
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

dvd313 (62)
good123 (44)
sharonela (52)
holy~ (39)
מירי ר (50)
3אהרוני (34)
מעין טל (31)
eyar (67)
באבאעלי (68)
fanaanir (41)
דוב יהונתן (43)
אלמוג378 (73)
Robb (45)
שולמית 1960 (62)
v100 (52)
buttercup54 (68)
pessi (67)