כשאני מקיים שיחות עם צעירים ונושא צריכת האלכוהול עולה בשיחות אלה, אני נוהג לומר להם שמרגע שהם מתחילים לצרוך אותו, גם אם לא באופן קבוע, הם מפסיקים להיות הם עצמם. ואני מנסה לשכנע אותם לא ליפול למלכודת שתיית אלכוהול כי הוא סם מסוכן לכל דבר ועיניין, הוא פוגע בבריאות הגוף ומוריד את החיסון הטבעי שלו, הוא מחבל במוח ובמערכת העצבים ומשנה לרעה את הפסיכולוגיה, את העמידות הנפשית, את דפוסי ההתנהגות ואת האישיות. פגיעתו היא כל כך קשה, עד כי לעיתים נזקיו הם בלתי הפיכים, בעיקר בתחום הנפש.

אלכוהוליזם, גם אם אינו מגיע לשיכרות, הינו אחת המכות האיומות שהחברה האנושית הנחיתה על עצמה כי האלכוהול הינו רעל עוצמתי הגורם לנזקים פתולוגיים ושינויים פסיכיים גם בריכוז נמוך בדם. המתמיד בשתיה עשוי לפתח סבילות מסויימת לאלכוהול, אך אין זה אומר שלא נגרמים לו הנזקים. וגם אם הסוטה הזה מרבה בשתיה ואין הדבר ניכר בהתנהגותו, כדאי לזכור ש"אל תסתכל בקנקן, אלא במה שיש בתוכו", והוא דומה לעץ הנראה מבחוץ תקין, אך הוא רקוב מבפנים, והוא עלול להתפורר ולהתמוטט מכל נגיעה או פגיעה קלה.

אצל האדם מהשורה אין מיידע מספיק על תכונותיו הבוגדניות של האלכוהול, המובילות גם להתמכרות במקרה הרע, ולשיבושים התנהגותיים גם בשתיה במינון נמוך, אך שיבושים אלה גורמים להרס ומוות בכך שקשורים לתאונות דרכים, לתאונות עבודה, לסיכסוכים , להתנהלות לא נכונה, עצבנית וחסרת סבלנות כלפי הילדים מצד ההורים, וגם בין בני אדם באופן כללי בכל גיל, ועוד.

מאד קל ליפול במלכודת האלכוהול הנחשב למשקה משמח, במיוחד שכיום הוא זמין כל הזמן בכל מקום, והוא באופנה. צריכתו היא חלק מחיקוי המושפע  גם מסרטים ופרסומות, ובדומה לעישון סיגריות, בעיקר צעירים הרוצים להידמות למבוגרים ולהיות חלק מהחבר'ה, ואולי גם להרשים בחורות, והם נדבקים להרגל המגונה הזה שמקרב אותם להיות סמרטוטים אנושיים. בהרבה מאד סרטים ובתוכניות טלביזיה רואים נשים וגברים מחזיקים כוס עם רעל אלכוהולי, לוגמים ממנה מידי פעם, לעיתים תוך עישון סיגריה, וזה נוטע את המחשבה שזה טוב, וכך נדבקים בנוהג התרבותי הזה, והוא נהיה ממש אופנה מחייבת לכל מי שרוצה להיות נחשב בחברה ולקבל דימוי חיובי.  כאן מתגלה האדם כיצור מטומטם וטיפש כאשר צריכת רעלי סיגריה ואלכוהול מחליאים הפוגמים בגופו ובנפשו,  היא זאת שנותנת לו את ההרגשה שהוא מישהו חשוב וראוי. אכן, חשיבה עקומה זו אינה מגיעה מתחום אינטיליגנטי. ואם לדייק – היא דווקא מעידה על טיפשות, טמטום ופיגור. בטמטום הזה משתלבים לא מעט רופאים הממליצים לשתות יין כי לטענתם זה טוב ללב. כן, זהו עוד חלק ברפואה המערבית שההיגיון והשכל עוד לא הגיעו אליו, והוא קשור לבורות בכל הקשור לתורת הבריאות.

מן הראוי להזכיר פרק קצר מההיסטוריה של ארה"ב, המוכיח את ההרס שאלכוהול מביא עלינו בתחום הפשיעה. בשנת 1920 חוקק בארה"ב חוק האוסר ייצור, יבוא ומכירה של אלכוהול. זה היה ניסיון לעצור את מכת השתיינות הנוראית. בשנים הראשונות של האיסור רמת הפשיעה ירדה משמעותית, פחת אחוז האלכוהוליסטים בין חולי הנפש המאושפזים בבתי החולים, ופחת מספר החולים במחלות הנגרמות מצריכת אלכוהול. תוצאות מעודדות אלה היו זמניות עקב פריחתו של השוק השחור למשקאות חריפים שהחל לפרוח בהמשך.

רבים הם הנזקים הבריאותיים הנגרמים כתוצאה מצריכת אלכוהול. על כך אכתוב בהמשך, אך אדגיש את אחריות המבוגרים לצאצאים – הדור הבא. הוכח שכחמישים אחוז של הורים אלכוהוליסטים הולידו ילדים אלכוהוליסטים. וכן נמצא שהאלכוהול ששימח את ההורים גרם לרבים מילדיהם פגיעות גופניות ושיכליות, למחלות כמו אפילפסיה, סוכרת, אלרגיות ולתמותה גבוהה ממחלות מדבקות שונות. אם כן, זה ברור שצריכת אלכוהול פוגעת בתורשה – בתכונות וביכולות של הדור הבא.
לחלק זה של המאמר אני מצרף מאמר ישן שכתבתי בנושא האלכוהול בשם "אלכוהול רעל מוסווה".
                        
אלכוהול - רעל מוסווה.
אתנול הוא הכוהל הנימצא במשקאות החריפים, והוא זה שמקנה להם את השפעתם המשכרת. זאת באה לידי ביטוי הן על הפיזיולוגיה של הגוף והן על מצב הנפש.
באופן כללי ההשפעה המשכרת היא מדכאת, וגם אם מייצרת תחושה טובה בזמן השתייה ומעט אחריה, הרי בטווח הארוך יותר היא משאירה הרגשה רעה וגורמת לנזקים, הן בתחום הגוף והן בתחום הנפש. לאתנול השפעות מהירות. הוא מגיע למוח תוך מספר דקות מתחילת השתייה. השותה אלכוהול חש בדרך כלל שמח, רגוע, מעורפל חושים, קל ראש ונכון להשתטות, ירידה בעכבות, הגורמת להתנהגות משוחררת וחסרת אחריות. בשלב מתקדם יותר של השיכרות הוא יאבד שיקול דעת ושליטה עצמית, התנהגותו תהפוך לפרועה ואלימה, התחושה המרוממת תהפוך לדכאון, הוא יאבד שיוווי משקל, יחוש בסחרחורת, ההרגשה הפיזית תהיה גרועה, בחילות והקאות ימשכו זמן רב, ואלה ימשכו גם לאחר שהוא יתעורר משנתו, אם ישן שיכור.

ישנם אנשים שהשפעת האלכוהול על מצבם הנפשי, הפוכה. במקרים אלה האלכוהול גורם דווקא להקצנת התחושות השליליות. זה עלול להביא את השותים לעשות מעשים קיצוניים, כולל הריגה והתאבדות.
 
השפעת האלכוהול, אינדווידואלית. ישנם אנשים שגם מינון קטן יגרום אצלם להשפעות קשות, בעוד אצל אחרים, לא ישפיע כלל.
אנשים רזים וילדים מושפעים יותר חזק מהאלכוהול. אכילה לפני שתיית האלכוהול מעכבת מעט את השפעתו, אך אינה מחלישה אותה. שתיית קפה, לו ישנה השפעה מעוררת, אחרי השתכרות אינה מבטלת את נזקי האלכוהול. כחמישית מהאלכוהול ניספג בקיבה, והיתר, במעיים. אחת מתכונותיו היא להיספג במהירות ברקמות בעלות תכולת מים גבוהה, כי הוא מסיס במים. לכן הוא ניספג במהירות במוח, המכיל כמות רבה של נוזלים.

ההשפעה המרוממת של האלכוהול היא זמנית. כך גם השפעתו לגבי דיכוי התחושות השליליות למינייהן. לאחר שפגה השפעתו זו, חוזרות התחושות הרעות, וזה מושך את האדם לחזור ולשתות, ולברוח בכך מהמציאות המרה או ממצבו הנפשי הגרוע. מכאן ועד אלכוהוליזם, המרחק קצר. זאת דרך קלה לברוח מהבעיות והתחושות הרעות, אבל מבלי לפתור אותן, ואף להחריפן.

ההשפעה של האלכוהול על נפש האדם היא שלילית. התמדה בשתייתו, ואפילו במינונים נמוכים, גורמת לאדם להיות אלים, עצבני, אימפולסיבי, לא יציב במצב רוחו, מדוכא ועוד. הפרעות נפשיות והתנהגותיות הינם נזק מתקדם וקבוע שיהפכו לחלק מהאדם עם הזמן.

אלכוהול הינו תוצר של תסיסת סוכרים. בעוד את סוכרי הפירות הגוף יכול לחמצן ולהשתמש בהם כמקור אנרגיה מצויין, הרי לא כך הוא באלכוהול. תוצר התסיסה הזה אינו מזון, הוא רעל.

האלכוהול הופך לחומצת שומן אשר מכסות את סיבי העצבים וגורמות להפרעות בתיפקודם. ניגרמות פגיעות במוח המתבטאות בהפרעות בזיכרון, בראיה, בדיבור ובמצב הרוח.
שתיית אלכוהול גורמת להתרחבות העורקים. זה גורם לתחושת חום, אבל בפועל זה גורם לקרור מהיר של הגוף, כי זה מגדיל את פני השטח דרכו נפלט החום החוצה. בארצות קרות רבה התמותה כתוצאה משתיית אלכוהול בקור.
הכבד והכליות ניזוקים קשות כתוצאה משתיית אלכוהול. הם צריכים לעמול קשה כדי לסלק את הרעל הזה מהגוף. שתיית אלכוהול מרובה או לעיתים קרובות, גורמת לעומס יתר של איברים חשובים אלה, ולפגיעה בהם. מחלות כבד חמורות אצל שתייני האלכוהול נפוצות מאד. לפגיעה בכבד ישנה השלכה שלילית על מצב נפשי. לא פלא שבצרפת, בה מרבים לשתות אלכוהול, ישנם בתי חולים מיוחדים לחולי נפש שמחלתם הנפשית קשורה לפגיעה בכבדם.

מערכת העיכול נפגעת קשות מנוכחות האלכוהול בה. דלקות קיבה ומעיים, כיבים ופגיעה באנזימי עיכול, הם דוגמאות אופייניות לניזקי האלכוהול.
האלכוהול משתק מיצי עיכול מסויימים ומונע עיכול מזונות. כתוצאה מכך ניגרמים תסיסות ורקבונות של המזונות הנאכלים. זה גורם למחלות רבות ולתת תזונה, האופייניים כל כך אצל השתיינים. ההרגל של שתיית משקה אלכוהולי בזמן או אחרי ארוחה הוא באמת קרוב לשיא הטמטום.

לאלכוהול השפעה משתנת. הגברת כמויות השתן הן חלק מניסיונות  הגוף להיפטר במהירות מהרעל הזה. אבל זה גורם לאובדן מהיר של נוזלים, וזה יכול להיות מסוכן.

נשים הרות השותות אלכוהול מסכנות את עוברן. האלכוהול פוגע בהתפתחות העובר, עלול לגרום למותו ופוגע במוחו. זה עלול לגרום בעתיד לפיגור שיכלי ולהפרעות נפשיות והתנהגותיות של התינוק. יש והנזקים הם בלתי הפיכים, והם ילווו את האדם לכל חייו.

ההבדל בין אלכוהול לסמים מסוכנים, קטן או לא קיים בכלל. אלכוהול ממכר לפעמים יותר מסמים. אנשים רבים "מתקדמים" בשתיית האלכוהול עד שהם אינם רוצים להפסיק, ומגיעים לתלות פיזית ונפשית בו.

יש האומרים שיין הינו משקה תמים ובריא. הרי הוא עשוי מענבים. גם הבירה תמימה בעינייהם, הרי היא עשויה מדגנים.
זה נכון שענבים ודגנים הינם מזון, אבל לא אחרי שהפכו לאלכוהול. התססת מזונות הופכת את תכונותיהם החיוביות לשליליות. הסוכרים הטובים והמאוזנים שבהם הופכים לרעל כשהאדם מתערב בהם.
יין, גם אם עשוי מענבים, אינו ענבים, אז לא להתבלבל ולטעות.
גם מי שאינו מומחה בגוף האדם יכול להבין שאלכוהול הוא חומר חיטוי יעיל, ורעילותו כל כך גדולה עד כי הוא מחסל חיידקים. הוא גם חומר ניקוי מצויין, ובקלות רבה ימיס שומנים וחומרים מלכלכים שונים. אז חישבו מה הוא עושה בתוך גופכם...


לאחרונה מתפרסמות המלצות מתוך הרפואה הקונבנציונאלית, לשתות כל יום כוס יין. לטענתם זה טוב נגד כולסטרול ועוזר לפתוח את כלי הדם.
אל תאמינו. מי שאוכל רע, לא יעזור לו דבר. לא יין ולא התרופות להקטנת הכולסטרול בדם, הניתנות לאנשים הסובלים מרעה זו. דרכה של הרפואה המערבית היא להרעיל את הפציינטים בחומרים המדכאים את הסימפטומים של המחלות שלהם. אז זאת עוד המצאה כזאת. לו רק היו מקדישים זמן בללמד את האנשים לאכול מזון בריא במקום להרעיל אותם בתרופות, אנשים היו בריאים, וגם מגפת השומנים בדם הייתה נעלמת.

לסיכום אדגיש, שאין מקום להחדיר רעל אלכוהולי לגופנו. אין בו יתרונות, אלא רק חסרונות. המציאות כיום היא שהרבה צעירים החדירו את הנוהג הפסול הזה להיות חלק מאורח חייהם. בהשפעת הפרסומות והכתבות בתקשורת חדר האלכוהול יותר ויותר לתרבות שלנו. זה גורם ויגרום בעתיד לאלימות, להפרעות נפשיות ומחלות אצל קורבנות האלכוהול. יש להתייחס לאלכוהול כמו אל כל סם אחר מבחינת הנזק וההתמכרות להם הוא גורם.

השמירה על טהרת הדם, על הניקיון הפנימי של הגוף, הינו תנאי ראשוני לשמירה על הבריאות ולריפוי מחלות. אכילת מזונות נכונים והקפדה על תוכנית תזונתית נכונה הם חלק חשוב בהשגת מטרה זו. אלכוהול הינו רעל, פסולת, חומר המזהם את תאי הגוף ומשבש את תיפקוד המערכות השונות. גם כמות קטנה של רעל זה יכולה לגרום לנזקים כבדים. אף פעם אי אפשר לדעת איך גוף מסויים יגיב לחומר המסוכן הזה. לכן אין להקל ראש בנושא הזה, ויש להימנע מצריכתו, ואפילו בכמות קטנה.
אחי צידון   24/7/2020

 
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

dvd313 (62)
good123 (44)
sharonela (52)
holy~ (39)
מירי ר (50)
3אהרוני (34)
מעין טל (31)
eyar (67)
באבאעלי (68)
fanaanir (41)
דוב יהונתן (43)
אלמוג378 (73)
Robb (45)
שולמית 1960 (62)
v100 (52)
buttercup54 (68)
pessi (67)