הארץ-ראשי
. אל מלא רחמים...
 2012 12 6  

 

לכאורה עוד אירוע שיגרתי של זוג מאושר העומד להנשא כשהוא מלא תקווה לעתיד טוב ולחיים מאושרים. החופה ממוקמת, הזוג עומד מתחתיה (אולי מחייך, אינני בטוח בזאת לאור הנסיבות), אבל מאד נרגש וגם עצוב. הרב במקום מתכונן למלא את תפקידו החשוב – קידוש הזוג שרוצה להקים עוד בית יהודי. מסביב עומדים האורחים בציפיה לתחילת הטכס. כמה מוזר, אבל איש מהאורחים אינו קרוב משפחה של מי מבני הזוג, ואז כשהרב רוצה להתחיל בטכס נזרקה הפצצה...

 

כדי להבין את משמעות הארוע יש לדעת את הרקע שלו, את ההיסטוריה הלא רחוקה שקדמה לו.

 

הכלה, שרה לבית גלזרמן, הייתה כבת 14 כשפרצה מלחמת העולם השניה. עד אז היא חיה חיי שיגרה עם הוריה ואחותה בעיירה קוזובה שבפולין. הגרמנים כבשו במהירות רבה את פולין והגיעו גם לעיירה הזאת. שליחי השטן של היטלר נכנסו לעיירה השליווה. ואז השתנו חייה של הנערה הצעירה.

 

זה התחיל בנקישות מגפיו של הקצין הנאצי שהתקרב אל ביתם הצנוע. הוא פתח את הדלת, הבחין בבני המשפחה הבוהים בו, שלף במהירות את אקדחו וירה בראשו של אב המשפחה, מנחם (מנדל). בני המשפחה המבוהלים נסו על נפשם, הצליחו להמלט דרך החלון האחורי ומכאן החלה דרך ייסורים של הנערה הצעירה.

 

לא אכנס לכל אשר עבר עליה לאחר מכן, אך אספר שאת אחותה בת ה - 12 תפסו, רצחו וקברו בקבר אחים עם עוד 1200 מתושביה היהודים של העירה. היא עצמה ברחה עם אימה ליער כשהן אינן מצויידות ולבושות כראוי, הן היו צריכות לשרוד כמעט ללא מזון את החורף הקשה בטמפרטורה של מינוס 30 מעלות.

את אימה, שנפטרה כעבור זמן עקב התנאים הקשים, היא קברה ביער לאחר שאיכשהו הצליחה לחפור בעשר אצבעותיה קבר באדמה הקפואה.

במהלך המלחמה נרצחה כל משפחתה, למעט שלוש בנות דודות ועוד דודה אחת, אותן מצאה אחרי מספר שנים.

המלחמה הסתיימה. עברו עליה 6 שנים של הישרדות בתנאים בלתי אפשריים.היא בת 20, שבורה נפשית, רזה, רעבה וסובלת מתת תזונה ומחלות, ואז הגיעה, לאחר גלגולים שונים, למחנה פליטים בגרמניה, ממנו נשלחו דיירי המחנה לארה"ב ולישראל.

 

חתן השמחה, יעקב לבית זיידן, חי לפני המלחמה בפולין בעיירה טארנוב שבמחוז גליציה. הוא היה בן – 17 כשפרצה המלחמה. במהלכה הוא הצליח להמלט עם חלק מבני משפחתו לברה"מ, כך שהוא אישית פחות סבל מכלתו ולא עבר את שבעת מדורי הגיהינום ישירות מהגרמנים.

יחד עם זאת, הוא איבד את הוריו ואת רוב משפחתו במלחמה הארורה הזאת ובוודאי שלא ליקק דבש בגלות הזאת.

 

את הכלה הוא הכיר במחנה בגרמניה לאחר המלחמה. הוא היה גבר חזק בעל אופי ויכולת להתעקש על עקרונותיו ורצונותיו. בעוד היא הייתה די שבורה מכל אשר עברה בשנים האחרונות, הוא עמד איתן בקשיי החיים, רוחו אופטימית ופניו אל העתיד.

אז הוא התאהב בה (וגם ריחם עליה) והיא בו, ועתה הם מתחת לחופה.

 

כאמור, מחנה פליטים בגרמניה, זוג צעיר ניצול שואה ובודד בעולם, האורחים כולם יהודים ניצולי שואה שותפים לגורל האכזרי הזה, חופה מוכנה והרב במקום רוצה להתחיל בטכס.

 

ואז "נזרקה הפצצה" –

 

החתן פונה אל הרב ואומר לו שלפני הטכס, מתחת לחופה, הוא רוצה להתפלל את תפילת "אל מלא רחמים" לזכרם של ההורים ושל יתר בני שתי המשפחות שניספו בשואה. הרב והאורחים המומים, השתררה דממה והרב, לאחר שהתאושש, מתנגד לבקשה. זה לא יתכן שבטקס של חתונה תישמע תפילה המתקיימת בבית הקברות בעת קבורת מת או לזכרו של נפטר.

 

כזכור, ציינתי שהחתן היה ידוע כאחד שמתעקש על עקרונותיו ורצונותיו, ולא עזרו לרב טיעוניו השונים, ועד מהרה נשמעו מפי החתן, ובקול רם, מילות התפילה.

"אֵל מָלֵא רַחֲמִים שׁוֹכֵן בַּמְּרוֹמִים, הַמְצֵא מְנוּחָה נְכוֹנָה עַל כַּנְפֵי הַשְּׁכִינָה בְּמַעֲלוֹת קְדוֹשִׁים וּטְהוֹרִים כְּזוֹהַר הָרָקִיעַ מַזְהִירִים אֶת נִשְׁמַת..."

 

מסביב שררה דממה זועקת. הקהל היה המום וכואב. כל הנוכחים במקום עברו את אותו גיהינום מבית היוצר של היטלר ושותפיו. לאחר כמה שניות החלו הדמעות לזלוג מעיני כל הנוכחים, ואלה הפכו לבכי המוני קורע לב.

התפילה הסתיימה. קולות הבכי נשמעו עוד דקות ארוכות. גם הרב, בעצמו ניצול שואה, היה זקוק לזמן כדי להתאושש.

 

ואז התקיים טכס החתונה. החתן והכלה הפכו לבעל ואשה.

 

6 תגובות

6

 

אילן גד
  

מרגש .

5

 

הקשתית
  

מרגש ומצמרר,כאחד

4

 

אילנה סמייל
  

כתבת בכישרון כאב עצב חולשה עוצמה ותקווה..מרגש מאוד.

הצג את כל התגובות
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

dvd313 (62)
good123 (44)
sharonela (52)
holy~ (39)
מירי ר (50)
3אהרוני (34)
מעין טל (31)
eyar (67)
באבאעלי (68)
fanaanir (41)
דוב יהונתן (43)
אלמוג378 (73)
Robb (45)
שולמית 1960 (62)
v100 (52)
buttercup54 (68)
pessi (67)